Prošlo je 25 godina od 'najtamnije epizode njemačkog novinarstva'

Prije točno 25 godina u njemačkom Gladbecku dogodila se talačka drama u kojoj su mediji odigrali neslavnu ulogu.

16.8.2013.
20:56
VOYO logo

Dana 16. kolovoza 1988., u malom gradu Gladbecku, 32-godišnji Dieter Degowski i 31-godišnji Hans-Jürgen Rösner opljačkali su banku. Nakon toga su pobjegli s dva taoca. Sve je uživo prikazivano na njemačkoj televiziji kao 'talačka drama u Gladbecku'. To je prvi zločin u povijesti njemačkih medija koji se prikazivao uživo.

Intervjuirali taoca dok mu je pištolj bio prislonjen na glavu

Umjesto da samo promatraju, novinari su sudjelovali u akciji, onemogućavali policajce u njihovom poslu, snimali ekskluzivne fotografije i intervjuirali taoce. Čak je i američki magazin Newsweek izvijestio o "Hans i Dieter showu" koji se odigravao u njemačkim medijima, prenosi Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kriminalci su u bijegu ušli u jedan autobus i zatočili 32 osobe kao taoce. Opet, fotografi su se približili tom autobusu i snimali fotografije zatočenih. Radijski su novinari uživo prenosili slijed događaja. Jedan od kriminalaca je čak rekao da želi pregovarati samo preko medija. Aktualno stanje otmice bilo je moguće pratiti u cijeloj državi na televiziji i radiju. Izvještavalo se uživo za milijunsku publiku.

Novinari su čak intervjuirali taoca dok mu je otmičar držao pištolj za vratom. Jedan novinar tabloida stisnuo se uz automobil za bijeg kako bi osobno upoznao otmičara dok je vozio kroz centar Kölna. Kasnije je zbog toga dobio oštre kritike pa i istragu zbog suučesništva u zločinu. Unatoč tome, postao je glavni urednik najvećeg njemačkog tabloida Bild.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Najtamnija strana njemačkog novinarstva još od kraja rata'

Na kraju su dva taoca ubijena, a mnogi su ostali istraumatizirani.

Snose li mediji dio krivice za tu katastrofu? Njemačko vijeće za tisak nakon toga je postrožilo svoje kriterije za senzacionalizam. Takvo što se ne bi smjelo ponoviti, pisale su brojne novine. Danas su intervjui s taocima tijekom talačkih kriza zabranjeni po njemačkim novinarskim kodeksima.

"Gladbeck je najtamnija strana njemačkog novinarstva još od kraja rata", kaže Michael Konken, predsjednik Njemačkog novinarskog društva.

No, je li se nešto zaista promijenilo? Pravila je u digitalnom, umreženom svijetu teško kontrolirati. Društvene mreže, YouTube videi i fotografije takozvanih "novinara-građana" brišu granice između očevidaca i profesionalnog novinarstva. "Novinar ne može stajati na mjestu očevica", kaže stručnjak za medijsku etiku Alexander Filipovic sa Sveučilišta u Münsteru. Najvažniji zadatak je u takvom trenutku vrednovanje događaja. Još uvijek vrijede ista osnovna pravila: "Dobro istraživanje, poštivanje žrtava i počinitelja, ali i obveza da se osiguraju informacije", kaže Filipovic.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekim je medijima i dalje teško poštivati takva pravila. Dieter Degowski je od 2002. godine četiri puta bio intervjuiran tijekom svog boravka u zatvoru. I u slučaju drugog zatvorenika, Hansa Jürgena Rösnera, mediji nisu bili suzdržani, te je Bild.de citirao ljubavno pismo koje je on iz zatvora pisao svojoj zaručnici. Na godišnjicu ovog događaja brojne su TV postaje zatražile intervju s Rösnerom, ali je Ministarstvo pravosuđa radi zaštite žrtava odbilo sve zahtjeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo