Nova blokada /

Prizivni sud podržao suspenziju antiimigracijske uredbe, Trump poručuje: 'Vidimo se na sudu!'

Image
Foto: AP

Ova presuda ne riješava pravni spor nego se odnosi na pitanje treba li Trumpovu uredbu suspendirati za trajanja sudskog postupka koji ispituje legalnost Trumpove uredbe

10.2.2017.
8:04
AP
VOYO logo

Savezni prizivni sud SAD-a u četvrtak 9. veljače jednoglasno je podržao suspenziju izvršne uredbe predsjednika Donalda Trumpa o zabrani ulaska u SAD građanima sedam većinski muslimanskih država.

Ubrzo nakon presude Trump je na svom Twitter računu poručio: "VIDIMO SE NA SUDU, SIGURNOST NAŠE NACIJE JE U PITANJU!"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinarima je ispred ureda njegova glasnogovornika Trump najavio da će u konačnici dobiti slučaj  a presudu prizivnog suda ocijenio "političkom odlukom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo pravosuđa objavilo je da preispituje odluku i razmatra opcije.

Trump je izvršnom uredbom 27. siječnja zabranio ulazak u SAD građanima Irana, Iraka, Libije, Somalije, Sudana, Sirije i Jemena na 90 dana i na 120 dana obustavio ulazak izbjeglica, osim za sirijske izbjeglice kojima je ulazak zabranjen na neodređen rok.

Sudac James Robart je prošlog petka blokirao tu Trumpovu uredbu.

Presuda prizivnog suda, koja je uslijedila nakon ročišta u utorak, ne riješava pravni spor nego se odnosi na pitanje treba li Trumpovu uredbu suspendirati za trajanja sudskog postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dva člana tročlanog sudskog vijeća imenovali su bivši demokratski predsjednici JimmyCarter i Barack Obama, a jednog je imenovao republikanski predsjednik George W. Bush.

Vlada može zatražiti da cijeli Žalbeni sud Sjedinjenih Američkih Država za deveti okrug, koji ima 29 aktivnih sudaca i nadležan je za države i teritorije zapada SAD-a, preispita odluku ili izravno uložiti priziv Vrhovnom sudu, koji će najvjerojatnije i odrediti konačni ishod spora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Troje sudaca je ocijenilo da bi i privremena ponovna primjena zabrane mogla prouzročiti štetu.

U presudi su rekli da uviđaju suprotstavljene interese nacionalne sigurnosti i slobodnog putovanja, no da vlada SAD-a nije ponudila "nikakve dokaze" za zabrinutost po nacionalnu sigurnost koji bi opravdavali zabranu za građane sedam zemalja.

Oni su dodali da vlada nije iznijela niti jedan dokaz da je bilo koja osoba iz tih zemalja počinila teroristički napad u Sjedinjenim Državama.

Ministarstvo pravosuđa je u podnesku sudu navelo sa Robartova odluka nanosi trenutačnu štetu američkoj javnosti i onemogućava provedbu izvršne uredbe te dovodi u pitanje nacionalno-sigurnosne procjene predsjednika o riziku koji predstavlja ulazak u zemlju određenih grupa i najboljem načinu za umanjivanje toga rizika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protivnici tvrde da je Trumpova zabrana ulaska za izbjeglice i građane sedam država ilegalne. Država Washington tvrdi da su zabrane nanijele golemu štetu, jer se neki studenti iz tih država nisu mogli vratiti na sveučilišta.

Trumpova zabrana prošlog je tjedna dovela do masovnih prosvjeda i zbrke u američkim zračnim lukama, a nakon što je stupila na snagu 27. siječnja opozvano je oko 60 tisuća viza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo