PRIJETI NAM NEVIĐENA SVJETSKA KATASTROFA: /

Ekonomski pad u kombinaciji s klimatskim promjenama stvorit će 'savršenu oluju'

Image
Foto: Getty Images

Klimatske promjene u kombinaciji s ekonomskom krizom stvorit će neviđenu svjetsku katastrofu

13.10.2018.
8:57
Getty Images
VOYO logo

Larry Elliott u svom komentaru za The Guardian, tvrdi da će klimatske promjene u kombinaciji s ekonomskim padom utjecati na stvaranje još veće katastrofe kakvu svijet nije vidio. Stoga poziva da se pripremimo za "vrijeme kada će ekonomski neuspjeh u kombinaciji s ekološkim slomom stvoriti savršenu oluju".

Razlog za ovakvo uznemirujuće upozorenje vidi u koincidenciji da su Međunarodni monetarni fond (MMF) i UN-ov Međuvladin panel o klimatskim promjenama isti dana objavili upozorenja. Dok je MMF na godišnjem sastanku na Baliju upozorio na nadolazeće probleme za globalnu ekonomiju, UN-ov panel je dramatično upozorio da imamo samo dvanaestak godina da promijenimo stvari i spasimo planet od globalne katastrofe izazvane globalnim zatopljenjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DRAMATIČNO IZVJEŠĆE UN-a: /

Za tek 12 godina stižu ekstremne suše, glad i, generalno, globalna katastrofa

Image
DRAMATIČNO IZVJEŠĆE UN-a: /

Za tek 12 godina stižu ekstremne suše, glad i, generalno, globalna katastrofa

Svjetska ekonomija preživljavala na osnovi niskih kamatnih stopa i stvaranju novca

Prema tvrdnjama MMF-a prognoza za globalno ekonomiju nije optimistična, a moguće je da će sljedeća godina biti i puno gora nego što se misli. Zadnjih desetak godina svjetska je ekonomija preživljavala na osnovi niskih kamatnih stopa te stvaranju novca od strane središnjih banki.

U SAD-u je rast privremeno potican Trumpovim poreznim za pojedince i tvrtke, no utjecaj će slabiti kako kamatne stope budu rasle. U Europi, gdje je započelo usporavanje rasta, postoji zabrinutost za Italiju, čak i više nego za britanski izlazak iz EU, budući da su talijanske banke u teškim dugovima te se ne vjeruje da bi mogle preživjeti predviđenu financijsku krizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protekcionistička politika usporava globalni rast

Kako je MMF zaključio, jedan od glavnih rizika usmjerenog protiv globalnog rasta je protekcionistička politika. Jedan od razloga usporavanja rasta ekonomija koje su usmjerene na izvoz, nalazi se i u Trumpovu trgovinskom ratu. Kineska ekonomija, koja je već bila u stanju usporavanja, pogođena je novim američkim tarifama.

Zadnjih mjeseci, piše Elliott, MMF je bio primoran pomoći Argentini, turska lira je došla u probleme, a inflacija je pogodila Venezuelu koja je u nekim boljim vremenima znala profitirati od rasta cijene sirove nafte, čija cijena po barelu idu prema 100 dolara.

"Svaka velika recesija u svjetskoj ekonomiji bila je nagoviještena skokom cijene sirove nafte, zbog čega je pomalo neobično što su cijene dionica na Wall Streetu tako visoke", piše Elliott koji uviđa da se trenutno ne uzimaju ozbiljno više kamatne stope, povećanje cijene nafte, stanje u Italiji i trgovinski ratovi.

Nova kriza kapitalizma u spoju s globalnim zatopljenjem daleko je ozbiljnija

Međutim, za razliku od Velike ekonomske krize, koja je započela 1929. godine i koju se moglo riješiti pojačavanjem rasta, nova kriza kapitalizma koja je na vratima čini se daleko ozbiljnija budući da dolazi u pratnji s prijetnjom globalnog zatopljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takva kriza se neće moći riješiti lakom strategijom pojačavanja rasta, smatra Elliott, iako su neke države poput Amerike i Australije spremne žrtvovati vlastite ekonomije u svrhu rasta. Postoji i suprotno, nepopularno mišljenje onih koji smatraju da je upravo rast taj koji ugrožava budućnost planete. S druge strane u nerazvijenom, siromašnom dijelu svijeta, gdje je veći populacijski rast, ekonomski je rast nedovoljno velik.

Rješenje problema prelasku s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije

Neki vide nadu u razvoju tehnologije kao rješenju problema, tako da se omogući gospodarski rast bez ugljika, što je omogućeno padom cijena obnovljivih izvora energije. Gotovo svi političari potiču "zeleni rast" zbog toga što je besplatan ili vrlo jeftin, ali s druge strane u potrazi za rastom grade nove ceste i šire zrakoplovne luke, otežavajući na taj način borbu protiv globalnog zatopljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moguće rješenje bi bilo prelazak s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, no da bi došlo do toga, tj. izbacivanja ulja, nafte i plina s tržišta, političari moraju ozbiljno razmisliti o visokom porezu na ugljik. Elliott smatra da bi u idealnoj situaciji svjetske institucije poput MMF-a, UN-a i Svjetske banke trebale biti zamijenjene novom Svjetskom organizacijom za zaštitu okoliša koja bi bila dovoljno moćna ubirati porez na ugljik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo