Jedni je opisuju kao buđenje lažne nade, drugi bez imalo sumnje vide kao jedini spas, novu priliku za život, ali i budućnost medicine. Eksperimentalna metoda imunoterpije kojoj se podvrgnula, 48-godišnjoj Judy Perkins pružila je šansu za novi život.
"Samo bih rekla, nemojte odustajati! Ima nade, iako da budem iskrena, šanse nisu uvijek dobre. Mislim, ja sam jedna jedina osoba i nema puno priča sličnih mojoj", kazala je Judy Perkins koja je pobijedila rak.
Mnogima revolucionarna, čudesna, Judyina priča obišla je svijet. U kolovozu 2015. nije joj bilo pomoći. Imala je karcinom dojke, i to četvrti stadij, s metastazama. Ništa više nije pomagalo, a onda je čula za eksperimentalnu metodu. Posebnu vrstu imunoterapije. Judy se, kaže, nije dugo premišljala.
"Kada sam krenula s eksperimentalnim liječenjem, 12 ljudi je već bilo u projektu. Kada sam ja krenula s tim, samo je jedna osoba od njih bila živa. Šanse nisu bile na mojoj strani, ali nisam imala izbora, umirala sam od raka", ispričala nam je Judy.
Znanstvenici su joj uzeli limfocite iz tumora, skenirali ih kako bi pronašli one specifične koji reagiraju na stanice raka. "Bilo je potrebno četiri mjeseca da ih uzgoje i 80 miljardi limfocita. U prosincu 2015. je vraćeno u moje tijelo", kazala je te dodala kako je poboljšanje zdravstvenog stanja osjetila već nakon pet mjeseci.
U Hrvatskoj, liječnici, onkolozi, kada je riječ o ovoj
eksperimentalnoj metodi, jako su oprezni i bez izjava.
Imunoterapija u Hrvatskoj se provodi, ali ovaj način još je
neistražen, skup i za mnoge neučinkovit.
"U Hrvatskoj godišnje oboli od raka dojke 2700 žena, a mjesečno
njih 90 izgubi bitku za život", kazala je Ivana
Kalogjera iz udruge Nismo same.
Kristina se zato borila i - izborila. Uz pomoć hormonalne terapije, nada se, da je karcinom dojke stvar prošlosti. "Nama koji se liječimo je to stvarno velika stvar jer znamo da se istražuje na tome, da se puno radi na tome i da će jednog dana postojati terapija koja ce izlječit rak", rekla je Kristina Mladenović.