Prošle nedjelje, u drugom krugu predsjedničkih izbora u Crnoj Gori, 36-godšnji Jakov Milatović, lider Pokreta Evropa sad! (PES), uvjerljivo je pobijedio tamošnjeg dugovječnog vladara Mila Đukanovića, osvojivši 60 posto glasova. Uz PES, iza Milatovića je na izborima stajala široka i šarolika skupina stranaka u rasponu od prosrpskog Demokratskog fronta, preko Demokrata Crne Gore do Građanskog pokreta premijera Dritana Abazovića.
Predsjednički izbori ujedno su bili uvertira za izvanredne parlamentarne izbore koji će biti održani u lipnju nakon što je prošloga ljeta manjinskoj vladi premijera Abazovića izglasano nepovjerenje, a parlamentarna većina sastavljena od gorespomenutih stranaka nije u međuvremenu uspjela formirati novu niti rekonstruirati postojeću vladu.
O minulim predsjedničkim izborima, postupnoj dekompoziciji vlasti Mila Đukanovića, koji je sa svojom Demokratskom partijom socijalista (DPS) Crnom Gorom praktički vladao više od tri desetljeća te Milatovićevom obećanju da će Crnu Goru uvesti u Europsku uniju u idućih pet godina, razgovarali smo s Džemalom Perovićem, građanskim aktivistom iz Ulcinja i istaknutoj ličnosti crnogorskog civilnog društva, a nekoć i političke scene.
Perović je pokretač niza građanskih akcija u Crnoj Gori. Godine 2019. predvodio je masovni višemjesečni prosvjed ‘Odupri se’ na kojemu su tražene ostavke Đukanovića i njegove političke svite. Perović je svojedobno bio istaknuti član i zastupnik Liberalnog saveza Crne Gore (LSCG) u tamošnjem parlamentu. LSCG je 1990-ih bila jedina istinska opozicija tadašnjoj prosrpskoj i promiloševićevskoj vlasti Crne Gore. Ta je stranka u jesen 1991. organizirala prosvjede zbog napada JNA i crnogorskih paravojnih formacija na Dubrovnik.
'Građani su birali da Milu vide leđa'
NET.HR: Koliko su ovi predsjednički izbori bili važni za Crnu Goru i kakvu su agendu građani birali?
PEROVIĆ: Izvanredno su važni zbog činjenice da je učinjen prvi korak ka detronizaciji jednog vođe koji je naslijedio državni aparat komunističkog sistema i nadogradio ga spregom s organiziranim kriminalom, švercom i monopolom u svakoj pori društva. Nakon 33 godine svjedočimo padu našeg ‘Berlinskog zida’. Dugo će se studirati kako mu je (Đukanoviću) to pošlo za rukom, ali sada je najvažnije da se pristupi reformi. Još dugo će Crna Gora čekati da se očisti od njegova nasljeđa.
Građani su birali da mu vide leđa. Da kojim slučajem nije, zarad opstanka na vlasti i podrške Zapada, zauzeo prozapadnu demokratsku retoriku i da se u zadnjem desetljeću nije lažno pozicionirao kao jedina obrana države, njegov poraz bi bio još katastrofalniji.
NET.HR: Obećanje Jakova Milatovića o ulasku Crne Gore u EU u idućih pet godina zvuči odvažno i vrlo ambiciozno. Može li se, s obzirom na dubinu političkog konflikta, u Crnoj Gori išta dogoditi brzo i odlučno ili će morati biti oprezno, korak po korak? I uz kakve kompromise?
PEROVIĆ: Ako se uzme u obzir dužina pregovaranja (o ulasku Crne Gore u EU) i stalno ponavljanje istih primjedbi, suština je u poglavljima 23. i 24. koja se odnose na pravosuđe i temeljna ljudska prava te pravdu, slobodu i sigurnost. Jasno je da je proces ovisio samo od političke volje i isporučivanju rezultata u borbi protiv visoke korupcije i oslobađanja institucija. A toga do sada nije moglo biti, jer bi to značilo borbu protiv vlastitog sustava vladanja. Vjerujem da se sada proces može ubrzati, učinjen je prvi korak. Milatović je naglasak stavio na izlazak iz političkog konflikta koji je izazvan kako bi zamaglio suštinu usporavanja procesa učlanjenja, naglašavajući pomirenje, jedinstvo i zagledanost u budućnost. Da, suština je u kompromisima, i nedostatku povjerenja između lidera višedesetljetne 'opozicije'. Tome Milatovićev PES mora pristupiti oprezno. Ali ako bi u lipnju na izvanrednim izborima imao povoljan rezultat, u reforme se može ući i brzo i odlučno.
Džemal Perović, građanski aktivist i bivši zastupnik Liberalnog saveza Crne Gore
Dug oporavak od moralnog posrnuća
NET.HR: Kakva su Vaša očekivanja od izvanrednih parlamentarnih izbora? Hoće li se stvarati neke nove koalicije ili je odluka da se Đukanović i DPS potpuno poraze?
PEROVIĆ: Moja najoptimističnija očekivanja su okupljanje istinskih demokratskih snaga, koje nisu dovoljno organizirane i artikulirane, zbog brutalne partitokracije koju je za tu svrhu izgradio odlazeći predsjednik. U Crnoj Gori ima velik broj neovisnih, ali utišanih intelektualaca, demokratski orijentiranih, koji nisu mogli doći do izražaja zbog brutalne zarobljenosti političke scene, vještački podijeljene na dva pola, isključivo po nacionalnom i vjerskom kriteriju. Nešto glasniji su bili oni u civilnom sektoru i građanski aktivisti koji su se istakli u borbi protiv korupcije i u zaštiti životne sredine.
NET.HR: Iako je već bio ministar u vladi, Milatović je mlado i relativno novo lice na političkoj sceni Crne Gore. Njegova profesionalna biografija je besprijekorna i vrlo 'zapadnjačka'. Kakva su očekivanja od njega?
PEROVIĆ: Očekivanja ovise od političke snage PES-a nakon parlamentarnih izbora u lipnju. Koalicija s postojećim, nereformiranim strankama može biti velika kočnica za realizaciju obećanih reformi. Jer PES je i uzletio zbog sitosti građana zarobljenim institucijama, ali i jalovim odmjeravanjima unutar vječite, modelirane opozicije, koja je bila po volji režimu Mila Đukanovića. Nezahvalno je prognozirati, ali PES i naročito besprijekorna predizborna kampanja Jakova Milatovića probudili su veliku nadu. Očekivanja su velika, a prepreke ogromne. Svjedočit ćemo neočekivanim teškoćama izazvanim dugom rukom Vođe, korumpiranog milijardera. Bit će potrebno mnogo vremena i napora da se raskrinkaju i raskinu mreže utjecaja, ne samo iz podzemlja, nego i unutar institucija. Jer predugo je trajala njihova izgradnja i sprega. Važno je zauzeti taj pravac, učiniti prve korake u raskidu s teškim nasljeđem. Dugo će se Crna Gora oporavljati, prije svega od moralnog posrnuća.
'Prosrpske snage jasno su se odredile'
NET.HR: S 'proeuropskim' Milatovićem i promjenama na pomolu, a s obzirom na koaliciju sastavljenu i od proeuropskih i od prosrpskih političkih snaga, koja je stajala iza njega, u kom će smjeru Crna Gora gledati: prema Beogradu, a onda dalje i prema Moskvi ili prema Bruxellesu i Washingtonu?
PEROVIĆ: SAD i EU su bili partneri i prije osamostaljenja Crne Gore i oni su taj proces nadgledali. Mislim da je Milatović u kampanji bio sasvim jasan, ali zabunu o tome u kom će pravcu gledati Crna Gora nakon ove promjene, forsirao je Đukanović u svojoj kampanji jer je ostao bez ikakvog argumenta u predsjedničkoj utrci. Ipak, ovo se pitanje s pravom postavlja zbog izljeva nacionalizma (prilikom proslavljanja Milatovićeve pobjede, nap.a.) koji proizvode nelagodu i strah kod manjina i Crnogoraca, kao i Milatovićevo nedovoljno distanciranje. Vjerujem da će to kratko potrajati. Neminovni, suštinski raskid s nasljeđem Mila Đukanovića i organiziranog kriminala mora uslijediti. Ipak smo članica NATO-a, zemlja kandidat za članstvo u EU i zemlja duge tradicije državnosti, doduše sa dužim prekidom. Ali i tzv. prosrpske snage su upravo u ovoj kampanji jasno se odredile prema crnogorskoj državnosti.
NET.HR: Ovdje u Hrvatskoj, ali i u BiH i u EU javnosti su tijekom slavlja u izbornoj noći u Crnoj Gori za oko zapele srpske zastave i podizanje 'tri prsta'. Kako to komentirate?
PEROVIĆ: Ne želeći da relativiziram ili odbacim utjecaj simbola, mislim da se takvi izljevi strasti nakon pobjeda - bilo je toga i u općini Tuzi, ali s albanskim zastavama - poput atmosfere na sportskim događajima. Zloupotreba takvih, u slučaju Crne Gore iskrenih, patriotskih osjećanja u političke svrhe je svakako štetna, ali ne do mjere da je država ugrožena. A to je poticao i koristio upravo Đukanović kao zadnje utočište obrane svoje vlasti i obrane monopola, kriminalnih klanova, nezakonito stečenih milijardi i imovine. I na koncu napomena da je trobojnica stara crnogorska zastava, još s kraljevskog dvora, a da prste kao simbol identiteta koriste i drugi.