prilika i za hrvatsku /

Povećanje od gotovo 9 i pol milijardi eura za zdravstvo EU: Hoće li prijedlog dobiti podršku u EP-u?

Iz parlamentarnog odbora za javno zdravlje kažu kako je jasno da je cijeloj Europi hitno potreban zdravstveni program za borbu protiv budućih prijetnji zdravlju

19.10.2020.
20:21
VOYO logo

U Strasbourgu je počela plenarna sjednica Europskog parlamenta - koja se zbog pandemije prvi put održava online, odnosno virtualno. Iz parlamentarnog odbora za javno zdravlje kažu kako je jasno da je cijeloj Europi hitno potreban zdravstveni program za borbu protiv budućih prijetnji zdravlju. Traži se povećanje proračuna na gotovo 9 i pol milijardi eura za zdravstvo Europske unije o čemu će Parlament glasati u studenom.

Šavovi zdravstvenih sustava diljem Europe uslijed koronavirusa polako pucaju - pandemija je ukazala na nedostatak ljudstva, opreme i lijekova - pa je fokus rasprave parlamentaraca sada proračun za zdravstvo. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je jedan iznimno važan projekt kojem je trebalo biti dodijeljeno 9,4 milijardi eura međutim na prijedlog država članica on je smanjen na 1,7 milijardi eura. Vjerujem da će pregovori ipak vratiti sredstva na inicijalnu poziciju", kaže zastupnica u Europskom parlamentu Romana Jerković (SDP/S&D).

Cilj je učiniti nacionalne zdravstvene sustave otpornijima i spremnijima za potencijalne nove prijetnje zdravlju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za Hrvatsku to znači novi i dodatni izvor financiranja"

"U izvješću se predlaže da se više usredotočimo na prevenciju bolesti, smanjenje nejednakosti u zdravstvu, pojačati borbu Europske unije protiv raka u sinergiji s europskim planom za borbu protiv raka, spriječiti i upravljati kroničnim bolestima", ističe Sunčana Glavak (HDZ/EPP).

Mjerama se želi riješiti problem otpornosti na cijepljenje, nedostatak medicinskih djelatnika i lijekova te adekvatno opremiti bolnice.  

"Želi se povećati suradnja na razini EU kako bi se pobljašala spremnost u slučaju zdravstvene krize", poručuje Glavak.

"Za Hrvatsku to znači novi i dodatni izvor financiranja našeg zdravstvenog sustava. Ono što je također vrlo važno jest da bi Hrvatska imala strateški pristup zalihama lijekova i medicinske opreme", dodaje Jerković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska bi tako mogla podignuti i kapacitete hitne službe i imati pristup inovativnim lijekovima. Nakon glasanja u studenom Parlament će početi pregovore s državama članicama kako bi se program mogao provoditi od početka sljedeće godine. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo