stigmatizacija u društvu /

Potresni i iskreni istupi žena koje su bile na pobačaju: 'Nisam željela to dijete, ali nisam čudovište'

Image
Foto: Pixabay, Pixsell

Akciju sličnu onoj kakvu je pokrenula Jelena Veljača, na svjetskoj razini podigla je američka glumica

28.5.2019.
9:25
Pixabay, Pixsell
VOYO logo

Rigorozni zakon o pobačaju u američkoj Alabami pokrenuo je brojne rasprave i stigmatizirao žene koje su pobacile, zbog čega su aktivistice na društvenim mrežama pokrenule stranicu sličnu onoj hrvatskoj #spasime, no umjesto svjedočanstava o zlostavljanju, žene iz cijelog svijeta svjedoče zašto su pobacile.

Aktualna je to tema proteklih tjedana i u Hrvatskoj, što potvrđuje pokret Hod za život, koji za cilj također ima ono čemu svjedočimo u Alabami.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, možda se otpor takvim težnjama pojača u narednim mjesecima zahvaljujući akciji iza koje stoji glumica Busy Philipps, koja je 14. svibnja pozvala žene da koriste hashtag #YouKnowMe, što u doslovnom prijevodu znači "poznaješ me" ili "znaš me", pa podijele svjedočanstva o tome zašto su pobacile.

"Jedna od četiri žene pobaci. Mnogi misle da ne poznaju nekoga tko je to učinio, ali poznajete mene. Pa, idemo napraviti sljedeće. Ako ste jedna od te četiri žene, podijelite to i prekinimo zajedno osjećaj srama. Koristite #youknowme i podijelite istinu", napisala je Busy Philipps pa izazvala podosta pažnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iza nje su stale mnoge javne osobe, ali i političari. Neki od njih su Cynthia Nixon, Keke Palmer, Milla Jovovich, Rosanna Arquette, Hillary Clinton, Pete Buttigieg, Amy Klobuchar, Kirsten Gillibrand, Cory Booker... No, ono što je bitnije, žene iz Sjedinjenih Američkih Država, ali i cijelog svijeta, odlučile su podijeliti osobnu tragediju, jasno i glasno.

"Nerođenom djetetu dijagnosticirana je neizlječiva bolest. Bilo je upitno bi li preživio porod, a ako i bi, do kraja života bi živio kao biljka. Nije to bio život koji sam željela za njega. Bila je to prva istinska roditeljska odluka koju sam donijela. Nisam čudovište ni kriminalka", napisala je dr. Erica Goldblatt Hyatt jasno i glasno, a slijedila su slična priznanja:

"Dečko i ja koristili smo zaštitu. Bila sam na pilulama, a on je uvijek koristio kondome. Nisam željela zatrudniti. Ali, dogodilo se. Imala sam podršku dečka što god odlučila i odlučila sam pobaciti."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki slučajevi su podosta zastrašujući, ali odnedavno u Alabami iznimaka nema, svaki pobačaj je zabranjen.

"Silovana sam, ostala sam trudna i nisam željela to dijete", jedna je od istina, kao i ona o incestu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ujak me zlostavljao i nosila sam njegovo dijete, pobacila sam u tajnosti."

A bilo je i nekih svjedočanstava koja su izazvala podosta gnjeva jer razlog za njih nisu bili pobačaj, niti išta slično.

"Majka sam dvoje sjajne djece, na kojoj sam zahvalna. Pobacila sam prije nekoliko godina i nikoga se ne tiče zašto. Ista sam osoba kao što sam bila i tad, samo donosim drugačije odluke zbog drugačijih okolnosti", kazala je iskreno pod svojim imenom Kristin Mink.

Postoje brojne priče, neke potresne, neke manje potresne, ali zaključak žena koje su se uključile u ovaj pokret jest da svaka od njih ima pravo na izbor i da im ga nitko ne bi smio braniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo