UZNEMIRUJUĆA REPORTAŽA IZ HRVATSKOG SUSJEDSTVA: /

'Presjekli smo ogradu i ušli u Mađarsku, tada je počeo pakao...'

Image
Foto: AFP

Izbjeglice kao i borci za ljudska prava optužuju Budimpeštu za loš tretman prema izbjeglicama koje se često u Srbiju vraćaju ranjene i izgrižene.

14.3.2017.
12:54
AFP
VOYO logo

Jedan od izbjeglica koji je u Europu stigao iz Afganistana je i 16-godišnji Fajsal koji se prije nekoliko dana morao vratiti iz Mađarske natrag u Srbiju jer je s još oko 800 izbjeglica kroz prerezanu ogradu ilegalno ušao na mađarski teritorij.

'Presjekli smo ogradu i ušli u Mađarsku. Nažalost, mađarski policajci su nas našli, vikali su i huškali pse na nas. Htjeli su po svaku cijenu doznati ime krijumčara koji nas je doveo do ograde na granici, ali nismo znali kako se on zove', ispričao je Fajsal za Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedan mladić koji je utočište, baš kao i Fajsal, pronašao u skladištima iza željezničkog kolodvora u Beogradu nosi zavoje na desnoj ruci, a na mobitelu pokazuje fotografije rane dok je još bila svježa. Tvrdi kako ga je ugrizao pas kojeg su Mađari u uniformama poslali na njega.

Image
MIGRANTI ŠTRAJKAJU GLAĐU: /

'Ne žele ostati ovdje. Žale se da su zatočeni i traže da im se dozvoli odlazak'

Image
MIGRANTI ŠTRAJKAJU GLAĐU: /

'Ne žele ostati ovdje. Žale se da su zatočeni i traže da im se dozvoli odlazak'

Image
Foto: AFP, HANDOUT

Zlostavljanje bez tragova

O ranama ove dvojice mladića brinu se liječnici volonteri koji dolaze u improviziranu ambulantu u blizini skladišta, a prema njihovim tvrdnjama posljednjih godinu dana slučajeva u kojima se suočavaju s ranama od ugriza, sve je više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'U posljednjih godinu dana imamo više od 100 slučajeva u kojima su povrede posljedica nasilja. Smatramo da ima mnogo više slučajeva koji nam nisu prijavljeni', rekao je doktor Momčilo Đurđević.

Od ljeta prošle godine Mađarska vraća u Srbiju sve ilegalne migrante koje uoče u pojasu od osam kilometara od granice, a prošlog je utorka Budimpešta donijela novi zakon o azilu kojim je taj pojas gotovo ukinut. Sve veći broj izbjeglica u Srbiju se vraća s ozbiljnim ozljedama uzrokovanima udarcima, ranama od ugriza pasa i iritacijom očiju i kože zbog peper sprejeva. Velik broj migranata kazao je srpskoj policiji kako su ih tijekom zime mađarski policajci tjerali da stoje u ledenoj vodi.

Image
Foto: AFP, HANDOUT

Ne odustaju od prelaska granice

Organizacije za ljudska prava skupile su i objavile brojne izjave žrtava nasilja. Velik broj tražitelja azila dolazi s ratom zahvaćenog područja i iz društava u kojima su nasilje i brutalnost dio svakodnevice. Oni trpe zlostavljanja u Mađarskoj, no bez obzira na njih i dalje pokušavaju prijeći tu granicu. Neki deseti put, neki i dvadeseti.

Zlostavljanja nisu nepoznanica u Mađarskoj. Kako piše Deutsche Welle, mađarski mediji pisali su da su tijekom 2015. prijavljena 44 slučaja zlostavljanja izbjeglica u kojima su osumnjičeni policajci. Zbog nedovoljnog broja dokaza, istrage su obustavljene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarsko Ministarstvo unutrašnjih poslova kategorički odbacuje optužbe za zlostavljanja.

'Krug pomagača Liječnika bez granica je kao što je poznato povezan s Györgyem Sorosom', tvrdi mađarsko Ministarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki milijarder Soros, za mađarskog premijera Viktora Orbana predstavlja neku vrstu državnog neprijatelja jer se zalaže za demokraciju i ljudska prava.

I pored toga, neki slučajevi zlostavljanja su postali poznati i u Mađarskoj, kako je od Državnog tužiteljstva saznao internet-portal "24.hu". Tako su istražitelji u Segedinu 2015. prijavili 44 slučaja zlostavljanja izbeglica u kojima su osumnjičeni policajci. Istrage su obustavljene zbog nedostatka dokaza u čak 31 slučaju. Ali barem su u dva slučaja podignute optužnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo