blokirali zračnu luku /

Potpuni kaos u Barceloni: Otkazani deseci letova, ne voze vlakovi ni metro, ozlijeđeno 13 prosvjednika

Osoblje aviokompanija i putnici pješice dolaze i odlaze s aerodroma El Prat

14.10.2019.
21:06
VOYO logo

Na aerodromu El Prat u Barceloni u ponedjeljak je otkazano 67 letova, a taj broj bi mogao i porasti budući da katalonski prosvjednici i dalje blokiraju tu zračnu luku nezadovoljni osuđujućom presudom zagovornicima nezavisnosti, izvijestio je operater španjolskih aerodroma AENA.

Tijekom ponedjeljka bilo je predviđeno 1066 letova na tamošnjem međunarodnom aerodromu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjednici i dalje stižu pa je onemogućen promet vozila prema zračnoj luci. Prekinute su i željeznička te metro linija prema El Pratu. Ondje je došlo i do  intervencije policije koja ih je palicama rastjerivala kako ne bi ušli u unutrašnjost aerodroma, premda su neki bili prošli kontrolu.

Bačena je i dimna naprava, pokazuju snimke objavljene na televiziji

Diljem Katalonije u ponedjeljak se održavaju masovni prosvjedi nakon što je ujutro Vrhovni sud u Madridu osudio devetero katalonskih dužnosnika na zatvorske kazne između 9 i 13 godina zbog ustanka i korištenja javnog novca za organiziranje referenduma o nezavisnosti 2017. koji je bio zabranio Ustavni sud, te posljedičnog jednostranog proglašenja samostalne Republike Katalonije. Još troje dužnosnika osuđeno je na zabranu obnašanja javnih funkcija i novčane kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom prosvjeda trinaest osoba zatražilo je liječničku pomoć, od kojih njih deset na aerodromu El Prat, izvijestila je lokalna hitna pomoć. Nitko nije teže ozlijeđen premda su dvije osobe prevezene s aerodroma u bolnički centar.

Dvije osobe su privedene, izvijestila je španjolska javna televizija TVE.

Španjolsko ministarstvo javnih radova izvijestilo je da nije došlo do kolapsa aerodroma te da se promet i dalje odvija. Osoblje aviokompanija i putnici pješice dolaze i odlaze s aerodroma El Prat.  

Izaslanik: ''Ako Katalonci i dalje budu vjerovali u taj put, prije ili kasnije neovisnost će se dogoditi''

Nezavisnost Katalonije će se kad-tad dogoditi jer će u suprotnom imati probleme ne samo Katalonija i Španjolska već Europa i svijet, izjavio je u ponedjeljak Eric Hauck, izaslanik Vlade Katalonije u jugoistočnoj Europi, nakon izricanja strogih zatvorskih kazni za devetero katalonskih dužnosnika  zbog uloge u neuspješnom, jednostranom pokušaju uspostave neovisnosti Katalonije 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kazne u trajanju od devet do 13 godina osuđeni su Oriol Junqueras, Jordi Turull, Raul Romeva, Dolores Bassa, Joaquim Forn i Josep Rull, članovi prošlog sastava Vlade Katalonije; Carme Forcadell bivša predsjednica Parlamenta Katalonije te Jordi Cuixart i Jordi Sanchez, vođe civilnih organizacija. Na suđenju koje je počelo 12. veljače ove godine u Madridu, sud ih je optužio za zločine pobune, pronevjeru javnog novca i neposluh u okviru referenduma o neovisnosti 1. listopada 2017.

"Predsjednik katalonske Vlade Quim Torra danas je nakon izricanja presuda kazao da postoji put koji su utrli građani Katalonije, a ne političari. Ako Katalonci i dalje budu vjerovali u taj put, prije ili kasnije neovisnost će se dogoditi. Mora se dogoditi. U suprotnom, ne samo Katalonija i Španjolska, već Europa i svijet imati će problema", kazao je Hauck.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njegovim riječima, kazne su nepravedne, ali iako nije očekivao da će španjolske vlasti biti blage, "šokiran" je strogim presudama.

"To nije način. Nije način strpati političke čelnike u zatvor i kriminalizirati političko djelovanje", rekao je Hauck za Hinu, ocijenivši da je to "u ovom trenutku pravi pokazatelj stanja demokracije u Španjolskoj".

Također smatra da je to odluka koja se ne tiče samo Katalonaca već svih Europljana.

Podsjetio je da je Junqueras i zastupnik u Europskom parlamentu (EP) za kojeg je glasovalo 2,2 milijuna ljudi te da je osuđen isključivo zato što je provodio svoj politički mandat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo se nije dogodilo u Europi od Drugog svjetskog rata", rekao je Hauck.

Govoreći o "mlakom" stajalištu Europske unije, kazao je da je EU to pitanje drži pod "španjolskim kišobranom", kao unutarnju stvar Španjolske te da je to uobičajena praksa Bruxellesa kada se ne može postići jedinstveno stajalište među državama članicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ali o tome bi se, osim država članica, trebali izjasniti i europski građani". smatra izaslanik Vlade Katalonije u jugoistočnoj Europi, uz podsjetnik da je, među ostalim  "pravo na samoodređenje zajamčeno međunarodnim zakonom".

Prema njegovim riječima, najveći je problem zastarjeli ustav i to što Madrid odbija bilo kakav dijalog o referendumu pa Katalonci nemaju s kim razgovarati.

Kazao je da je svojedobno postojala nada da će vođa ljevice Pedro Sanchez imati više sluha, ali kako nije bio u stanju postići kompromis s drugom političkom strankom kako bi sastavio Vladu, "nisam baš uvjeren da bi za puno teža pitanja, poput katalonskog, mogao imati bilo snage ili mudrosti da se upusti u politički dijalog".

"Nade koje smo imali su se raspršile i mi i dalje nemamo sugovornika", zaključio je Hauck.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao je španjolsku vladu da oslobodi devetero katalonskih dužnosnika, sjedne za stol  i počne pregovore bez postavljanja uvjeta.

"To je jedino što tražimo. Ako postoji politička volja, pristanite na referendum", rekao je Hauck i istaknuo da ne traže "jednostrani" referendum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Referendum, nastavio je, traži 80 posto Katalonaca i među njima su oni koji zagovaraju neovisnost i oni koji to ne žele.

"Ali žele se izjasniti. Poštovat ćemo bilo koji rezultat referenduma", rekao je Hauck.

Španjolski premijer Pedro Sánchez rekao je u ponedjeljak kako su katalonski zagovornici nezavisnosti osuđeni zbog kršenja zakona, a ne zbog svojih političkih ideja.

"Španjolska vlada apsolutno poštuje presudu. Ona je donesena nakon jednog transparentnog postupka tijekom kojeg je bila zajamčena pravednost. Postupak je ispunio sve demokratske zahtjeve", rekao je Sanchez.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je kako španjolski ustav, usvojen 1978., kada je Španjolska prešla iz diktature u demokraciju, ne dopušta referendume o nezavisnosti ni u jednoj od 17 autonomnih pokrajina.

"Presuda je rezultat Ustava oko kojeg smo se usuglasili prije četiri desetljeća, koji je prihvatila i Katalonija i kojim je završila Francova diktatura", rekao je Sanchez, dodajući da je španjolski ustav moderan, da poštuje bogatu teritorijalnu različitost i brani jedinstvo zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hauck smatra da je Ustav "zastario i u korijenu problema" jer ne prihvaća nove realnosti i više "ne služi ljudima".

EK: ''Katalonsko pitanje je unutarnja stvar Španjolske''

Europska komisija odbila je u ponedjeljak komentirati presudu katalonskim zagovornicima nezavisnosti, naglasivši da se radi o unutarnjoj stvari Španjolske.

"Europska komisija ne komentira odluke nacionalnih sudova. Oko ove teme je naša pozicija dobro poznata i nije se promijenila. To je, i nastavlja biti, unutarnja stvar Španjolske koja se treba riješiti sukladno ustavnom poretku“, rekla je Mina Andreeva, glasnogovornica Europske komisije za španjolsku novinsku agenciju EFE.

U ponedjeljak ujutro je Vrhovni sud u Madridu osudio devetero katalonskih dužnosnika na zatvorske kazne između 9 i 13 godina zbog ustanka i korištenja javnog novca za organiziranje referenduma o nezavisnosti 2017. koji je bio zabranio Ustavni sud te posljedičnog jednostranog proglašenja samostalne Republike Katalonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još troje dužnosnika osuđeno je na zabranu obnašanja javnih funkcija i novčane kazne.

Katalonska vlada u Barceloni presudu je nazvala "nepravednom" i "osvetom" dok je španjolska Vlada u Madridu poručila kako je sudski postupak "bio pravedan" te da su dužnosnici osuđeni zbog "kršenja zakona".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo