Potencijalnom Nobelovcu SAD sudi za veleizdaju!

Jedan od najpoznatijih zviždača svijeta, 24-godišnji Bradley Manning, konačno će ugledati vojni sud. Proveo je 19 mjeseci iza rešetaka, od čega je osam bio u samici, gdje su ga mučili.

23.2.2012.
13:13
VOYO logo

Osam mjeseci, tobože zbog njegove sigurnosti, proveo je u samici. Tamo je "spavao" gol, bez pokrivača i jastuka, šišali su ga do kože jednom tjedno. Spavanje je ovdje pod navodnicima, budući da su mu svakih pet minuta kucali na vrata i ispitivali ga je li OK, a ako se ne bi javio, stražari su ulazili i sami provjeravali.

Bio je, dakle, iscrpljivan nespavanjem, jednom od metoda torture koja se primjenjuje nad zatvorenicima čiji duh treba slomiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog pobune udruga za zaštitu ljudskih prava, mladi je američki vojnik, Bradley Manning konačno premješten iz samice zatvora Quantico u travnju 2011. godine, bez ikakve optužnice. Čakalo ga je još 11 mjeseci zatvora u Leavenworthu u Kansasu da bi se 23. veljače, konačno pojavio pred vojnim sudom na kratkom saslušanju.

Nominacija s Islanda

Ovog mladića američke vojne vlasti terete ga zbog puštanja 700.000 povjerljivih dokumenata WikiLeaksu, po čak 22 točke optužnice. Najteža optužba je za pomaganje neprijatelju za što se okrivljenika može po zakonu osuditi na smrt, no tužitelji su najavili da neće tražiti njegovo pogubljenje već "samo" doživotni zatvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među otkrićima koji se povezuju s njim je i Koleteralno ubojstvo (Collateral Murder) - video snimka, na kojoj se vidi kako Amerikanci iz helikoptera Apache, gotovo iz zabave ubijaju civile u Bagdadu, među kojima je bio i Reutersov snimatelj, a ranjeno je i dvoje djece. No, optužuju ga i za Cablegate, tj. objavu diplomatskih depeša, te ratnih dnevnika iz Iraka i Afganistana, u kojima su dokumentirane smrti više od stotinu tisuća civila.

Zbog optužbi s kojima je suočen, islandski je parlament Manninga početkom veljače nominirao za Nobelovu nagradu za mir. Inače, WikiLeaks i jedan od ključnih osnivača Julian Assange imali su snažnu potporu na Islandu, pogotovo prilikom pripreme videa Collateral Murder. U tome mu je pomagala Birgitta Jónsdóttir, parlamentarka koja je potpisala nominaciju Manninga za Nobela.

Što bi ti učinio?

Jedan od ključnih dokaza tužiteljstva je njegova chat prepiska s hakerom Adrianom Lamom, koji ga je prijavio američkim vlastima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da sam loša osoba, prodao bih sve Rusima ili Kinezima i zaradio na tome", napisao je "bradass87", što je navodno Manningov nick, Lamu. Kad ga je ovaj upitao zašto nije, Manning mu je odgovorio: "Zato što se radi o javnim podacima".

Razgovor koji ga je doveo do optužbe za veleizdaju, započeo je ovako:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hipotetsko pitanje: kada bi imao slobodan pristup povjerljivim mrežama tijekom, recimo, osam do devet mjeseci, i da na njima vidiš nevjerojatne stvari, grozne stvari... stvari koje pripadaju javnoj domeni, a ne nekom serveru uskladištenom u mračnoj sobi u Washingtonu... Što bi učinio?".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo