nakon cjelonoćne rasprave /

Postignut kompromis oko migracija: Uspostava zatvorenih centara za azil na dobrovoljnoj osnovi

Image
Foto: AP / Goran Stanzl/PIXSELL

Kompromisom je prevladano protivljenje Italije koja je blokirala usvajanje svih zaključaka ako se ne postigne dogovor o migracijama

29.6.2018.
7:58
AP / Goran Stanzl/PIXSELL
VOYO logo

NAJNOVIJE

Čelnici 28 država članica EU-a postigli su u petak u ranim jutarnjim satima nakon gotovo cjelonoćne rasprave kompromis oko pitanja migracija, dogovorivši uspostavu zajedničkih centara za obradu zahtjeva za azilom na dobrovoljnoj bazi te ograničavanje kretanja migranata unutar EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim kompromisom prevladano je protivljenje Italije, koja je blokirala usvajanje svih zaključaka ako se ne postigne dogovor o migracijama.

Zaključcima se kaže da bi migranti, koji su spašeni na moru u skladu s međunarodnim pravom, trebali biti primljeni "u kontrolirane centre u državama članicama". Ti centri bi se uspostavili u onim članicama koje to žele, jedino na dobrovoljnoj osnovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tim centrima, koji će imati "punu potporu EU-a", omogućit će se razlučivanje ilegalnih migranata, koji će biti vraćeni, od onih kojima je potrebna međunarodna zaštita.

"Sve mjere u kontekstu tih kontroliranih centara, uključujući premještanje i naseljavanje, bit će na dobrovoljnoj osnovi, bez prejudiciranja reforme Dublinske uredbe", kaže se u zaključcima summita o migracijama, usvojenim nakon devetosatne rasprave, nešto prije 5 sati ujutro.

Čelnici su također pozvali Vijeće i Komisiju da što prije istraže koncept regionalnih platformi za iskrcavanje u suradnji s trećim zemljama i s Visokim povjereništvom UN-a za izbjeglice i Međunarodnom organizacijom za migracije. Uz pomoć tih platformi za iskrcavanja "razbio bi se poslovni model krijumčara ljudima i tako spriječilo tragične gubitke života, eliminiranjem poticaja za kretanja na opasan put", kaže se u zaključcima.

Čelnici su također dogovorili jačanje vanjskih granica i veća financijska sredstva za Tursku, Maroko i druge sjevernoafričke zemlje radi sprečavanja ilegalnih migracija prema Europi. Talijanski premijer Guiseppe Conte izrazio je zadovoljstvo i rekao da "Italija više nije sama".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bili su to dugi pregovori, ali mi smo zadovoljni", rekao je Conte. Dodao je da dogovoreni kompromis uključuje "načelo da svi brodovi moraju poštovati zakone, dakle i nevladine organizacije, da se ne miješaju u operacije obalne straže na libijskom obali".

Italija je prigovarala nevladinim organizacijama da krše zakone, uključuvanjem u akcije spašavanja izbjeglica na moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postignuti kompromis ne uključuje dogovor oko sustava azila, o čemu nema suglasnosti među članicama EU-a, ali predstavlja ključni, iako nepotpuni odgovor na pitanje koje u ovom trenutku najviše dijeli Europsku uniju.

RANIJE

Austrijski kancelar Sebastian Kurz izjavio je kako bi summit EU koji je počeo sinoć mogao ostvariti "prekretnicu u migrantskoj politici". Poručio  je da "biti spašen na Mediteranu ne znači da automatski dobijate ulaznicu za EU".

"Godinama smo pozivali na promjenu sistema. Godinama smo govorili kako je neophodno smanjiti broj ljudi koji nelegalno dolaze u Europu, i mislim da je to moguće danas", izjavio je Kurz novinarima po dolasku na summit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je podržao uspostavu prihvatnih točaka za migrante izvan Europske unije i na jačanje granične agencije EU Frontex, prenosi Associated Press. Šefovi država i vlada EU na summitu će razgovarati o zatvaranju vanjskih granica Unije i vraćanju tražitelja azila. Njemačkoj kancelarki treba rješenje da bi spasila vlastitu vladu.

Savezna kancelarka Angela Merkel je u svojih 12,5 godina na toj funkciji bila na najmanje 60 summita EU-a. Ona je daleko najstarija po dužnosti šefica vlade u EU-u. No, današnji sastanak u Bruxellesu je po svemu sudeći najvažniji summit u njezinom političkom životu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudbinski je – utoliko što se radi o njezinom političkom preživljavanju kao kancelarka. Samo ako rezultat summita o migraciji bude zadovoljavajući za njezinog koalicijskog partnera, konzervativnu sestrinsku stranku CSU, ta stranka će ostati u vladi. Pritisak na Merkel je ogroman. Dva dana nakon summita, njemački ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer će odlučiti sviđa li mu se rezultat ili će, suprotno namjerama kancelarke, jednostrano narediti da se određene izbjeglice vraćaju s njemačkih granica. Ukoliko to bude uradio, Merkel će ga morati smijeniti. Koalicija bi se raspala.

Zasada bez zaključaka na summitu čelnika EU o migrantima. U tijeku večera koja bi mogla potrajati do ranih jutarnjih sati

Na summitu u Bruxellesu razmatrana je politika od obrane do trgovine, no jedna članica je blokirala usvajanje zaključaka. (neslužbeno Italija)
"Kako je jedna članica izrazila rezervu na sve zaključke, zaključci u ovom trenutku nisu donijeti“, naveo je glasnogovornik u priopćenju. 

Otkazana konferencija za novinare

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tusk i predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker otkazali su konferenciju za novinare zakazanu za večeras. Italija želi da druge članice EU-a pokažu više solidarnosti po pitanju migracija, a njezin premijer Giuseppe Conte je po dolasku na summit zaprijetio vetom na donošenje zaključaka i svoju prijetnju za sada ostvaruje. 
„Italija je puno radila na prijedlogu koji je poslala Vijeću. To je razuman prijedlog u skladu sa vrijednostima EU-a. Razgovarao sam sa drugim zemljama članicama i one su ponudile potporu. Sada čekamo da se riječi pretvore u djela“, rekao je Conte prije početka summita. 

Neslužbeno inicijativu je za rješenje ovog problema preuzeo Macron od njemačke kancelarke Merkel. Ona je odlučila odlučno krenuti u akciju, ali se povukla jer joj prijeti kolaps vlade nakon tri mjeseca. Njezin ministar unutarnjih poslova, zaprijetio je kako mora do nedjelje naći rješenje il će zatvoriti južne granice. Neslužbeno diplomati u kuloarima navode kako bi se moglo postići suglasje oko solidarnosti, koja ne bi nužno značila i prihvaćanje migrantske kvote. Ali oni koji ne bi prihvatili migrante, morali bi odvojiti više novca za Frontex. Pitanje je kako će na to reagirati zemlje Višegradske skupine. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo