Italija neće primati tražitelje azila koje Njemačka vraća, a Španjolska treba prihvatiti sljedeća četiri broda s migrantima jer dosad nije ispunjavala svoje obveze u vezi s prihvatom, rekao je u srijedu talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini, prenose svjetske agencije.
"Talijanska vlada pomagati će samo Talijanima", rekao je u Rimu čelnik protuimigrantske Lige. "Dakle, umjesto da prihvaćamo, mi smo spremni dati", prenosi agencija dpa.
Ni sami Nijemci nisu jedinstveni
Salvinijevi komentari su odgovor na planove njemačkog ministra unutarnjih poslova Horsta Seehofera da s njemačkih granica vrati migrante kojima je odbijen zahtjev za azil ili su registrirani kao tražitelji azila u nekoj drugoj zemlji EU-a. Njemačka kancelarka Angela Merkel odbila je Seehoferov plan i traži da se za to pitanje nađe rješenje na razini svih zemalja Unije.
Talijanski ministar unutarnjih poslova usto je predložio da Španjolska primi sljedeća četiri broda s migrantima spašenima u libijskim vodama jer, rekao je, dosad nije ispunjavala svoje obveze, prenosi agencija France Presse. Po planu preraspodjele migranata unutar EU-u za koji se zauzimala Europska komisija, a sada je na mrtvoj točki, "Španjolska je trebala primiti 3.265 tražitelja azila, a do danas ih je primila 235, stoga može primiti sljedeća četiri broda" s migrantima iz Italije, izračunao je Salvini.
Sredstva za obranu Mediterana
Na tiskovnoj konferenciji nakon susreta s austrijskim kolegom Herbertom Kicklom odaslao je poruku Europskoj uniji.
"Tražimo od Europe da osigura više ljudi i sredstava za obranu Mediterana", istaknuo je čelnik Lige (krajnja desnica). Podsjetivši da u novoj Frontexovoj operaciji "Themis" (Temida) sudjeluju 32 broda, od kojih 30 talijanskih, upitao se po čemu je ona europska. "Ako netko u Europi misli da Italija i dalje treba biti izbjeglički kamp, vara se. Italija će pomagati samo Talijanima", istaknuo je.
Njegov austrijski kolega je pak izvijestio o projektu u kojemu njegova zemlja surađuje s Danskom kako bi se u nekim dijelovima Balkana otvorili "prihvatni centri za tražitelje azila kojima je odbijen zahtjev u Europi, a zemlja iz koje su došli nije ih primila natrag".