POLITIČKI ANALITIČAR: / 'Hrvati preziru Vučića, no Hrvatska mora surađivati s njim'

Image
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

Nezavisni politički analitičar u razgovoru za Deutsche Welle komentirao je predsjedničke izbore u Srbiji i odnos Hrvatske sa Srbijom.

5.4.2017.
8:41
Davor Javorovic/PIXSELL
VOYO logo

Srpska napredna stranka (SNS) ima apsolutnu većinu u srpskom parlamentu, vlada je koalicijska samo zato što SNS na taj način distribuira odgovornost za vladine poteze, a time se zadovoljavaju i neki međunarodni interesi.

'Recimo, pozicija Rusije koja štiti interese Ivice Dačića u toj vladi. Srbija ima sustav jedne dominantne političke stranke. Predsjedavanje državom preuzima predsjednik te stranke, a to znači da se Srbija vraća u svojevrstan predsjednički model. Naime, u Srbiji predsjednik republike može biti i predsjednik stranke. Predsjednička se funkcija može pretvoriti u težište vlasti', objašnjava Gjenero.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi premijer bit će postavljen samo kako bi se impresioniralo Zapad

Dodaje kako će budući premijer Srbije imati tek tehničku ulogu, samo kako bi se impresioniralo Zapad, dok će se Rusija zadovoljiti nekim drugim ustupcima. Uvjeren je kako će to biti žena, a izgledna kandidatkinja za to mjesto je Ana Brnabić.

U takvom sustavu premijer nije više političar u pravom smislu te riječi, a Vučić formalno predsjedanje vladom ne može prepustiti nekome tko je lider frakcije unutar njegove stranke niti to može prepustiti Dačiću koji dolazi iz male vazalske stranke koja se formalno naziva koalicijskim partnerom, napominje Gjenero te dodaje kako je u Hrvatskoj takav scenarij nemoguć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'SRBIJA JE UVIJEK BILA DOBAR DOMAĆIN AGROKORU': /

Vučić pročitao i komentirao 'Lex Todorić', spomenuo ga i Putinu

Image
'SRBIJA JE UVIJEK BILA DOBAR DOMAĆIN AGROKORU': /

Vučić pročitao i komentirao 'Lex Todorić', spomenuo ga i Putinu

Plenković u utrci za Pantovčak

U Banskim dvorima Hrvatska demokratska zajednica ne može formirati parlamentarnu većinu bez Mosta, a jedina sličnost sa Srbijom je da u Srbiji nema opozicije koja je u Hrvatskoj oslabljena.

'Najveća Plenkovićeva opozicija u Hrvatskoj je desna frakcija HDZ-a', analizira Gjenero te dodaje kako postoji mogućnost da Plenković krene u utrku za Pantovčak po isteku mandata Kolinde Grabar-Kitarović. S obzirom na to da bi u takvom scenariju Plenković trebao napustiti stranku, onaj tko bi preuzeo HDZ, postao bi ključni nositelj političke moći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnos Srbije i Hrvatske

'Odnosi Zagreba i Beograda u novim okolnostima, pogotovo u kontekstu crnogorskog pristupanja NATO savezu, postaju odnosi NATO-a i ruskih saveznika na Balkanu. Očito je da Rusija i Zapad na Balkanu vode vrlo ozbiljan sukob. Fokus predsjednice su obrana i nacionalna sigurnost. Ona tu gradi temelj za svoju buduću međunarodnu karijeru. U tom kontekstu bi joj Vučić mogao postati dodatno zanimljiv', kazao je Gjenero.

S obzirom na to da je tijekom svoje političke kampanje poslao nekoliko poruka o tome kako u Hrvatskoj buja fašizam i ustaštvo, hrvatski građani od Vučića ne očekuju pozitivne signale. Osobito zbog činjenice da ga se još uvijek doživljava potomkom Vojislava Šešelja koji je na dan izbora odaslao niz prostačkih poruka prema predsjednici Grabar-Kitarović uz najavu da Hrvatska za 20 godina neće postojati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vučić kao miljenik Europske unije

'Teško da će Hrvatska ikada Vučiću, uvjetno rečeno, oprostiti njegovu prošlost. Ali se mora zabrinuti zbog pozicije koju takva proruska autoritarna Srbija, zahvaljujući Vučiću, dobiva unutar Europske unije. Očito je da je Unija odlučila da u sljedećih 20 godina nema proširenja prema zapadu Balkana. S Vučićem je našla modus kako ne prekinuti odnose s tim prostorom, a zadovoljiti interese koji proizlaze iz zamora proširenja', kaže Gjenero te dodaje kako je takva strategija štetna za Hrvatsku zbog činjenice da se Hrvatskoj time zatvara pristup zapadnom Balkanu.

Vučić korak ispred Plenkovića?

Aleksandar Vučić svoj pobjednički govor na predsjedničkim izborima iskoristio je kako bi naglasio da će se sastati s premijerom Plenkovićem na gospodarskom sajmu u Mostaru. Naglasio je i kako će razgovarati i o problemima u Agrokoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Vučić je jednom mjesečno u Beču. Među prvima su mu čestitali kancelar Christian Kern, ministar Sebastian Kurz i europski povjerenik Johannes Hahn. Vrhunac njegove kampanje je bio višesatni razgovor s kancelarkom Angelom Merkel. To znači da Srbija u ovim trenucima preuzima svojevrsnu poziciju političkog odabranika Njemačke i Austrije. U takvim okolnostima Zagreb mora braniti svoje interese i komunicirati s tim Vučićem, kakav god on bio', zaključuje Gjenero.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo