Ahmad Rahami, 28-godišnji Amerikanac kojeg su tražili njujorška policija i FBI je uhićen i pritvoren u Lindenu, u New Yerseyju, potvrdilo je više izvora za NBC News.
Rahami je identificiran nakon što je njegov otisak prsta nađen na jednoj od naprava koja nije eksplodirala. Dodatne informacije koje su upućivale na njega pronađene su na mobitelima koji su bili pričvršćeni na bombe.
"On definitivno nije učinio ništa kako bi prekrio svoje tragove", rekao je jedan viši policijski dužnosnik. Dodao je da u ovom trenutku ne znaju je li još netko bio uključen u nekoliko napada u SAD-u proteklog vikenda.
CNN piše da je Rahami osumnjičen za eksplozije u New Yorku i New Jerseyju, a uhićen je nakon razmjene vatre s policijom. Rahami je u pucnjavi ranjen u desno rame te su ga na nosilima stavili u kola hitne pomoći i odvezli u pritvor.
Predsjednik Obama, koji se nalazi u New Yorku gdje će sudjelovati na Općoj skupštini UN-a, rekao je kako su obojice "pokušali ubiti nevine ali žele i potaknuti strah.. i promijeniti način na koji živimo kako bi potkopali naše vrijednosti".
"Iako trebamo biti oprezni i agresivni kako bi spriječiti ta nerazumna djela i pronašli počinitelje kako bi im sudili, mi svi imamo i ulogu kao građani a to je da osiguramo da ne podlegnemo strahu", rekao je.
Obama je kazao da zasad nije utvrđena povezanost između atentata u New Jerseyju i u New Yorku za koje je uhićen Rahami.
"Džihadisti nastavljaju gubiti teren u Iraku i u Siriji", kazao je predsjednik, podsjećajući da će se u ponedjeljak na marginama Opće skupštine UN-a sastati s iračkim premijerom Haiderom al-Abadijem.
Njujorške vlasti objavile su u ponedjeljak fotografiju 28-godišnjeg Amerikanca kojeg traže u vezi s eksplozijom bombe u subotu pri čemu je 29 osoba ozlijeđeno te su upozorile da bi on mogao biti naoružan i opasan, a ne isključuju povezanost s drugim napadima počinjenim u SAD-u tijekom vikenda.
Policija i FBI objavili su fotografiju Ahmada Khana Rahamija, Amerikanca afganistanskog podrijetla, kao osobu koja se traži kako bi bila ispitana u vezi s eksplozijom u subotu navečer u četvrti Chelsea.
Njujorški gradonačelnik Bill de Blasio rekao je za CNN da bi Rahami, stanovnik New Jerseyja, "mogao biti naoružan i opasan".
"Znamo mnogo više nego što smo znali prije 24 sata. Zacijelo istraga ide u smjeru da je eksplozija bila čin terora", rekao je za televiziju ABC. Nije želio reći je li Rahami osumnjičen kao osoba na čelu veće mreže te je kratko rekao "moći ćemo reći više u satima koji slijede".
Pozvao je javnost da pomogne bilo kakvom informacijom.
Dvadeset devet osoba ozlijeđeno je u eksploziji bombe u četvrti Chelsea u subotu navečer, oštećene su zgrade i porazbijana stakla.
Drugu bombu policija je pronašla nekoliko blokova dalje i uspjela je sigurno deaktivirati te poslati u laboratorij FBI-ja u Virginiji na forenzičku obradu.
Obje su eksplozivne naprave bile izrađene tako što su o ekspres lonac pričvršćene žice povezane s nečim nalik na mobilni telefon, božićne lampice i eksplozivna smjesa, objavio je u nedjelju navečer The New York Times.
Tjeralica je u ponedjeljak objavljena nakon vikenda u kojem se dogodilo nekoliko napada u SAD-u. Osim dviju eksplozivnih naprava u New Yorku, u Minnesoti na sjeveru zemlje jedan je muškarac ozlijedio devet osoba hladnim oružjem u trgovačkom centru prije nego što je ubijen, a za taj je napad odgovornost preuzela takozvana Islamska država.
Ranije u subotu u New Jerseyu bomba je eksplodirala na stazi određenoj za humanitarnu utrku, no nije nikoga ozlijedila, a pronađene su još tri eksplozivne naprave u blizini, ali nisu eksplodirale.
Policija je u nedjelju navečer pronašla još tri eksplozivne naprave kućne izrade od kojih se jedna aktivirala u New Jerseyu blizu New Yorka.
Pet osoba je uhićeno u nedjelju navečer na mostu Verrazano u New Yorku, u vezi s eksplozijom u četvrti Chelsea.
Vlasti zasad nemaju nikakav dokaz o koordinaciji između tih različitih napada i pokušaja napada, no činjenica da su se sve dogodili u vremenskom okviru manjem od 24 sata budi strahove o terorističkim napadima širih razmjera.
"To je vjerojatno prvi teroristički napad širih razmjera nakon 11. rujna u New Yorku", ocijenio je bivši zapovjednik policije Bill Bratton za NBC.