prepuno nemira /

Policija često koristi prave metke i suzavac: Najmanje četvero mrtvih u gušenju prosvjeda u Iraku

Image
Foto: AP Images

Od početka protuvladinih prosvjeda 1. listopada u Iraku je ubijeno više od 450 ljudi

25.1.2020.
17:02
AP Images
VOYO logo

Najmanje četvero osoba je poginulo, a nekoliko desetaka je ozlijeđeno kad su iračke snage sigurnosti u subotu napale glavno okupljalište prosvjednika u Bagdadu te protjerale prosvjednike iz južnih iračkih gradova. 

Klerik povukao podršku prosvjedima

Nova akcija policije dogodila se nekoliko sati nakon što je klerik Moktada al-Sadr, popularan među milijunima Iračanima, povukao podršku protuvladinim prosvjednicima.  Sadr, čelnik najveće koalicije u iračkom parlamentu, dan ranije je pozvao građane na ulice kako bi se usprotivili prisutnosti američke vojske na iračkom tlu.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skup nije imao veze s višemjesečnim prosvjedima, no njegovi pobornici često su štitili protuvladine demonstracije od snaga sigurnosti i neidentificiranih naoružanih napadača. 

U subotu su se povukli s poprišta skupova, a iračke snage sigurnosti ubrzo su počele uklanjati betonske barijere u blizini bagdadskog Trga Tahrir na kojem se protuvladini prosvjednici okupljaju mjesecima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija protjerala prosvjednike

U iračkoj prijestolnici ubijena je najmanje jedna, a ozlijeđeno više od 30 osoba, a još troje je ubijeno u južnom gradu Nasiriji kad su snage sigurnosti preuzele most na kojem su danima bili nezadovoljni građani. 

Iračka policija je preko noći izvela akciju i u južnom gradu Basri gdje je potjerala prosvjednike i postavila svoje snage kako se oni ne mogu vratiti na lokacije gdje su kampirali. Uhićeno je najmanje 16 prosvjednika. 

Od početka protuvladinih prosvjeda 1. listopada u Iraku je ubijeno više od 450 ljudi. Policija često koristi prave metke i suzavac.  U zemlji s ogromnim rezervama nafte i raširenim siromaštvom, prosvjednici traže odlazak cjelokupne vladajuće elite i prekid stranih intervencija u politiku, posebice Irana koji dominira državnim institucijama od zbacivanja Sadama Huseina 2003. godine. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo