Australska vlada je pojačala svoje već relativno jake zakone o cijepljenju u pokušaju da potakne stope inokulacije do rekordnih vrijednosti u cijeloj zemlji, piše IFL Science. Ukoliko roditelji od 1. srpnja ne cijepe svoju djecu, izgubit će socijalnu naknadu. Gubit će svaka dva tjedna po 28 dolara za svako dijete koje nije cijepljeno u traženim razdobljima.
"Imunizacija je najsigurniji način za zaštititi djecu od bolesti koje se mogu spriječiti upravo cjepivom", izjavio je ministar socijalnih usluga Dan Tehan. "Roditelji koji ne cijepe svoju djecu izlažu ne samo njih već i ugrožavaju drugu djecu", nadodaje.
Isto tako, postoje izuzeci s legitimnim razlozima zašto se ne mogu cijepiti te je iz tog razloga bitno da se cijepe svi koji to mogu. Zahvaljujući principu "imuniteta krda", ako se svi ostali cijepe, ne postoji bojazan da će se razboljeti.
Još 2015. godine, tadašnji australski premijer Tony Abbot najavio je novu vladinu politiku - svi roditelji koji odbiju cijepiti svoju djecu godišnje mogu izgubiti i do 11 tisuća dolara beneficija. Razlog tomu bilo je zadnjih deset godina kada se broj djece koja nisu cijepljenja protiv ospica i drugih bolesti gotovo udvostručio u Australiji. Slijedom toga, cijepilo se 246.000 djece, a stopa imunosti podignula se na 92,2 posto, podsjeća IFL Science.
S druge strane, nova talijanska vlada u četvrtak je "razvodnila" prijedlog zakona o obaveznom cijepljenju uz potporu stranaka koje su sklone pokretu protiv cijepljenja. Tako prema novom zakonu roditelji više neće morati pokazati potvrde o cijepljenju pri upisivanju djece u školu, izjavili su ministar obrazovanja Marco Bussetti i ministrica zdravstva Giulia Grillo. Umjesto toga će moći samo izjaviti da su ispunili obveze o cijepljenju.
U Italiji ljudi koji daju lažne izjave mogu biti sudski gonjeni, ali su izgledi da u tome budu uhvaćeni maleni.