Nakon što je makedonski premijer Nikola Gruevski za destabilizaciju makedonskog društva optuživao strane obavještajne službe, na red su došle i udruge civilnog društva, na čelu s Fondacijom Open Society Makedonija Georgesa Sorosa.
Staro-novi premijer Makedoniji je obećao - "desorošizaciju društva".
On ju je optužio da u Makedoniji financira "kriminalce i autoritativne političare". Prema njegovim riječima, fondacija Soros želi srušiti njegovu vladu u ime "stranih interesa", a George Soros, američki milijarder mađarskog porijekla, je glavni akter tog zločinačkog plana.
Nije ovo prvi govor u kojemu Gruevski optužuje udruge civilnog društva da ga žele srušiti s vlasti. Sličan je održao i nakon izbora 11. prosinca, optužujući strane ambasadore, nevladine udruge i opoziciju da mu žele "oteti mjesto". Nedugo nakon njegove pobjede na izborima, više od dvadeset nevladinih organizacija "posjetila" je iznenada porezna inspekcija, a nekima je priprijetila zatvaranjem...
Kratko pamćenje Gruevskoga
Riječi Gruevskoga odjeknule su sve do New Yorka gdje se nekih dvadesetak Makedonaca okupilo ispred zgrade Donalda Trumpa, zazivajući ga da ih zaštiti od Sorosa.
Šlag na torti je i osnivanje anti-Soros građanske organizacije "Stop operaciji Soros" koja bi trebala osloboditi makedonsko društvo od Sorosevog utjecaja.
Ono što je Gruevski zaboravio napomenuti u svojim anti-Soros govorima je da je dobar dio njegovih bliskih suradnika i podržavatelja u prošlosti imao veze s fondacijom Soros ili ostalim nevladinim udrugama koje su mu se našle na meti, piše Balkan insight.
Razloge za napade Gruevskoga na američkog milijardera treba ujedno su ideološki i praktični, smatraju analitičari koje je intervjuirao Radio Slobodna Europa. Ideološki jer Soros predstavlja liberalizam, što je suprotnost desničarskom autoritarizmu Sorosa. Praktičan, jer financijska pomoć Sorosa nevladinim udrugama otežavaju potpunu kontrolu Gruevskoga. A upravo je Soros ovu vlast potpomagao dok je bila u opoziciji, podsjeća Radio Slobodna Europa.