Susretom s mostarsko-duvanjskim biskupom mons. Petrom Palićem, hrvatski premijer i čelnik HDZ-a Andrej Plenković započeo je u ponedjeljak posjet BiH tijekom kojeg je razgovarao s čelnikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem, u jeku povećanih napetosti zbog najave nametanje izmjena Izbornoga zakona.
Premijera Plenkovića biskup Palić dočekao je ispred biskupskog Ordinarijata u Mostaru, a nakon toga su razgovarala dva izaslanstva. S biskupom Palićem i drugim svećenicima iz Hercegovine bio je i Zadarski nadbiskup Želimir Puljić.
Nakon toga premijer Plenković, u čijem je izaslanstvu više ministara i dužnosnika iz RH, susreo se s Draganom Čovićem u središnjici HDZ-a BiH te su dli zajedničku izjavu za medije.
Dragan Čović zahvalio je Andreju Plenkoviću na posjeti, kao i za pomoć kod gašenja požara.
"Došli smo kao prijatelji BiH. Hrvatska je drugi ulagač u BiH, tu su brojne naše kompanije koje pridonose gospodarskom rastu", istaknuo je uvodno Plenković te rekao kako mu je žao što na razini političkih stranaka nije postignut dogovor koji će zadržati duh Daytonskog i Washingtonskog sporazuma:
"Nažalost, do toga nije došlo, nisu uspjeli pregovori koje je podržavala Europska unija. Zadovoljni smo da je predsjedatelj EU-ova vijeća na poticaj Hrvatske krenuo se osobno angažirati i smiriti tenzije da se stvori ozračje za dogovor. Dosta su razotkrivajuće reakcije političkih stranaka, osobito bošnjačkog dijela, na inicijativu visokog predstavnika Christiana Schmidta."
'Hrvatskoj je u interesu stabilna BiH'
"Hrvatskoj je u interesu stabilna i demokratska BiH u kojoj će Hrvati, premda najmalobrojniji, biti ravnopravni. Na tome radimo kontinuirano i ukazujemo partnerima u BiH i međunarodnoj zajednici. To radimo kao prijatelj, susjed i zemlja koja želi da BiH dobro funkcionira", rekao je Plenković.
"Sutra smo pred otvaranjem Pelješkog mosta. Taj će projekt dodatno osnažiti veze s BiH. Hrvatska ostvaruje svoj suverenistički potez povezivanja teritorija i to znači da želimo još tješnju suradnju s BiH", rekao je.
Plenković je komentirao i ovlasti visokog predstavnika te rekao kako nije u njegovu korištenju bonskih ovlasti vidio išta sporno.
"Što se tiče sadržaja njegovih odluka, taj sadržaj zna detaljno on. Vidimo da je riječ o dobrom i konstruktivnom smjeru. Poanta ustava BiH, koji je nastao nakon velikosrpske agresije, je uključivost. Ako mislimo gledati na BiH na uključiv način, pa nije li onda prirodno da i Hrvati budu omogućeni participirati u institucijama vlasti? To je minimum minimuma. Mi to govorimo vrlo jasno godinama, sa najboljom namjerom. Čini mi se da su ove reakcije pretjerane, da treba smiriti loptu i omogućiti da se izbori provedu na najbolji mogući način", rekao je Plenković te dodao da je budućnost BiH ulazak u Europsku uniju te kako Hrvatska želi uzeti BiH "pod ruku" i omogućiti joj da ide u tom smjeru.
"To je prijateljski i stalan gest hrvatske Vlade, uz uvažavanje svih konstitutivnih naroda", rekao je Plenković.
Hrvatska podržava ravnopravnost svih naroda u BiH
Govoreći o potpori Hrvata u BiH od strane zapadnih saveznika te odgovarajući na pitanje, može li Hrvatska u tom kontekstu više učiniti, Plenković je rekao:
"Što se tiče hrvatske pozicije u vezi agresije na Ukrajinu, mi smo je osudili od prvoga dana i poduprli Ukrajinu u vojnom, političkom i humanitarnom smislu. Hrvatska je tu po bilo kojoj temi zauzimala najispravniji stav, pa i u podršci Finskoj i Švedskoj da postanu članice NATO-a. Ako desetljećima neutralne države u ovakvim geopolitičkim okolnostima napuštaju politiku neutralnosti i žele se priključiti obrambenom savezu, onda će ih Hrvatska u tome podržati. Kad su protokoli o pristupanju došli u Sabor, 124 zastupnika je bilo za, samo troje protiv. Hrvatska politika je principijelna i uvijek na pravoj strani", rekao je Plenković te dodao da je ista stvar i u BiH i podržavanju ravnopravnosti naroda u BiH.
"Moramo biti civilizirani, barem prema onima koji pomažu da funkcioniramo kao država i izgradimo put ka Uniji. Začuđuje izljev nezadovoljstva. Nadam se da to neće naštetiti nama u BiH. HDZ treba mir i atmosferu u kojoj ćemo se zaštiti od svih koji žele napraviti anarhiju na području BiH. Ako kolege iz Sarajeva žele ravnopravnost, moraju se vratiti na taj put. Uvjeren sam da zazivanje okupljanja građana, za nametanje nekih odluka, izlazi iz okvira političkog ponašanja Sarajeva. Želimo graditi dobre odnose sa Bošnjacima, bez hrvatskog naroda BiH neće funkcionirati kao normalna država. Želimo vratiti dobre odnose između bošnjačkog i hrvatskog naroda", rekao je Čović.
Na pitanje, ima li Hrvatska utjecaja na promjene izbornog zakona i da li je lobirala na tu temu, Plenković je rekao:
"Samo povjerenje između Hrvata i Bošnjaka je preduvjet kvalitetnog funkcioniranja BiH, na tome treba raditi. Što se tiče toga da li smo mi razgovarali s nekim o ovim temama, jesmo. Nitko nije tu temu dizao više od Hrvatske na bilo kojem međunarodnom forumu u korist BiH. Inzistiramo na ravnopravnosti tri konstitutivna naroda", rekao je Plenković te dodao da visoki predstavnik ima vrlo uravnotežen prijedlog, koji će omogućiti legitimno zastupanje na nivou federacije i zastupanje u izvršnoj vlasti, da zemlja i nakon izbora funkcionira kako treba.
"Ne znam kako se netko tako jako buni protiv nečega što mu ide u korist", rekao je Plenković.
'Ja sam zločinitelj? Kako?'
Premijer je komentirao i današnje izjave predsjednika Milanovića, konkretno, komentar u kojem ga je Milanović nazvao "zločiniteljem".
"Ja sam zločinitelj? Kako? Ako je ovo PR, što su onda njegovi boravci u BiH i koje je koristi bilo od njih? Ako sam ja danas tu, a mogao sam možda ne doći...te njegove floskule su krajnje beskorisne i štetne. Njegova aktivnost je dominantno štetna. Ako je netko u stanju besprizorno vrijeđati visokog predstavnika, onda taj ne želi dobro BiH. Zbrojite dva i dva", rekao je.
'Naša vlada je povećala plaće u javnom sektoru kao nijedna do sada'
Novinari su Plenkovića pitali i kako komentira izjave liječnika, da je obezvrijedio njihov rad.
"Naša Vlada je povećala plaće u javnom i državnom sektoru kao nijedna vlada do sada. Da smo mi u situaciji da nas netko kritizira da nismo povećali plaće liječnicima i medicinskim sestrama, to jednostavno nije točno. Povećali smo i plaće onima koji imaju 50 tisuća kuna. Država staje iza radnika u privatnom sektoru i isplati plaće u vrijeme covida i izlazi s paketima da spriječi udar na cijena na građane, poduzetnike. U takvim okolnostima tražiti nešto što je više od onoga što smo već dali, po mom političkom ukusu, stojim iza toga što mislim. Oni su se ulovili nečega jer imaju neku agendu. Ne vidim nikakav problem, pogotovo ja koji sam dao maksimum u vezi toga", rekao je.
Najavljen prosvjed u ponedjeljak navečer
Ovaj susret dolazi u vrijeme velikih napetosti u BiH koje su izazvale bošnjačke stranke, razni uglednici i aktivisti, protiveći se odluci visokog predstavnika Christiana Schmidta da nametne izmjene Izbornog zakona kojim bi se spriječila mogućnost preglasavanja Hrvata. Pri tome su upućivane prijetnje izazivanjem kaosa, nasilja i rata.
Za ponedjeljak navečer najavljen je i prosvjed ispred zgrade Ureda visokog predstavnika u Sarajevu. Dio medija i javnosti u Sarajevu povezuje Schmidtove poteze s lobiranjem iz Zagreba i premijera Plenkovića.
Hrvatski premijer će tijekom dana posjetiti Čitluk, a u Čapljini će obići obnovljenu tvornicu keksa i vafla Lasta iz Čapljine. Predviđen je i posjet Stocu i Ravnome.
Uz premijera u izaslanstvu su i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić-Radman, ministar branitelja Tomo Medved, mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministrica poljoprivrede Marija Vučković te Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH.