'tsunami' lažnih sadržaja /

Plenković je postao 'zvijezda' online servisa: Najpopularniji je među političarima s Balkana

Image
Foto: Neva Zganec/PIXSELL

Ova je godina izborna u cijeloj EU pa ne čudi sve veći broj animacija političara iz Bruxellesa i europskih zemalja, od kojih je najčešći premijer Mađarske Viktor Orbán

19.2.2024.
21:27
Neva Zganec/PIXSELL
VOYO logo

Kako se predizborna kampanja u Americi zahuktava, na brojnim društvenim mrežama pojavljuje se sve više animiranih slika (GIF-ova) s Bidenom i Trumpom u "glavnim ulogama". Postoji nekoliko popularnih online servisa za izradu takvih GIF slika, a među najpoznatijima je Tenor.

Animacije se mogu napraviti od slika ili kratkih video zapisa, koji se kasnije mogu koristiti za objave na društvenim mrežama. Mnogi pametni telefoni u svojim aplikacijama za tipkovnicu također podržavaju izravno objavljivanje GIF-ova uz jednostavno pretraživanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Tenoru je daleko najpopularniji bivši američki predsjednik Trump, slijedi ga aktualni predsjednik Joe Biden, dok među političarima s Balkana prednjači hrvatski premijer Andrej Plenković. Ova je godina izborna u cijeloj EU pa ne čudi sve veći broj animacija političara iz Bruxellesa i europskih zemalja, od kojih je najčešći premijer Mađarske Viktor Orbán.

Image
NIJE ZBOG PREDSJEDNIČKE KAMPANJE /

Trump lansirao zlatne tenisice! Cijena im je 400 dolara: 'Moramo potaknuti mlade ljude da glasaju'

Image
NIJE ZBOG PREDSJEDNIČKE KAMPANJE /

Trump lansirao zlatne tenisice! Cijena im je 400 dolara: 'Moramo potaknuti mlade ljude da glasaju'

Najavljen paket mjera za zaustavljanje lažnih sadržaja

Tehnološke tvrtke iz Silicijske doline poput Facebooka i Googlea već su najavile "paket mjera" za zaustavljanje "tsunamija" lažnih sadržaja koje generira umjetna inteligencija i raznih sadržaja koji su "izvučeni iz konteksta".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi servisi za generiranje slika pomoću umjetne inteligencije (Ai) postali su toliko dobri da je čak i medijskim kućama postalo jako teško razlikovati stvarne slike od onih koje generiraju Ai algoritmi. Prije nekoliko dana na Twitteru je osvanula slika Trumpa kako prodaje novi model tenisica. Iako je ova fotografija prvotno označena kao "AI Generated", nekoliko sati kasnije pokazalo se da je fotografija autentična, te da je Trump doista lansirao tenisice sa svojim imenom i logom.

Na internetu već postoji velik broj servisa za generiranje glasova poznatih osoba uz pomoć Ai algoritama. Kada se na ovaj način generira "virtualni" Trump ili Biden, pa se takav zapis dalje ubacuje u neki drugi video, postaje jako teško provjeriti je li takva izjava stvarno autentična.

POGLEDAJTE VIDEO: Trump lansirao zlatne tenisice! Cijena im je 400 dolara, a na srediti slovo T

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo