ODGOVORI KOJI SU VAS UVIJEK ZANIMALI: /

Koje su namjere azilanata?

Image
Foto: AFP

Izbjeglička kriza koja posljednjih tjedana potresa Europu potakla je brojne rasprave o statusu izbjeglica, njihovim navikama, zdravlju, njihovoj (ne)asimilaciji u zapadnjačko društvo i drugo.

19.9.2015.
12:20
AFP
VOYO logo

Euronews donio je šest najčešćih, diskutabilnih tvrdnji koje se vežu za imigrante:

  1. Većina izbjeglica su ekonomski emigranti koji ne bježe od rata. Amnesty International tvrdi da je 244,000 ljudi doplovilo na grčke otoke 2015. godine. Od tog broja 90 posto su iz Sirije, Iraka i Afganistana stoga ispunjavaju uvjete za azil. Iverna McGowan, glasnogovornica Amnesty Internationala kaže da nemaju dokaze da su većina izbjeglica ekonomski migranti no u razgovoru s njima otkrili su humanitarcima da bježe od rata: "Ima li ekonomskih migranata, vjerujem da ima no treba formirati punu proceduru i sustav koji bi to mogao razotkriti."
  2. Migranti se predstavljaju kao Sirijci. Postoje dokazi da izbjeglice bacaju dokumente u more a kasnije se predstavljaju kao Sirijci, upozoravaju konzervativci iz Britanije. McGowan tvrdi da za to nema dokaza. Ali Fabrice Leggeri, čelnik europske granične agencije Frontex, rekao je da je tržište lažnim sirijskim putovnicama poraslo, posebno u Turskoj.
  3. Među imigrantima ima IS-ovih džihadista. Britanski Daily Mail piše da je oko 4000 džihadista ušlo u imigrantima u EU. Charlie Winter, viši istraživač džihadizma u Quilliam Foundation kazao je da IS više brine o teritoriju kojeg je zauzeo u Siriji i Iraku nego o dolasku u EU. Osim toga, mnoge napade u EU napravili su teroristi rođeni na zapadu. Ipak, ne treba zanemariti činjenicu da je prije tjedan dana u Njemačkoj uhićen jedan tražitelj azila kojeg traži Španjolska zbog regrutiranja za IS.
  4. Većina tražitelja azila dolaze u EU zbog socijalnih davanja. Tražitelji azila od država domaćina dobiju novčanu naknadu za život dok im se prijava razmatra. Odrasli azilant dobije naknadu od 88.50 eura u Njemačkoj, 85.87 eura u Francuskoj, 56.50 eura u Švedskoj, 47.05 eura u Britaniji, 42.56 eura u Nizozemskoj i 3.75 eura u Mađarskoj. Od siječnja do ožujka azil u Njemačkoj zatražilo je 73,120 u Mađarskoj 32,810, Francuskoj 14,775, Švedskoj 11,415, Britaniji 7,330 i Nizozemskoj 2,420.
  5. Prihvaćanje imigranata potaknut će i druge da dolaze. Amnesty International kaže da tvrdnje britanskog premijera Davida Camerona o dolasku novih izbjeglica, ne drže vodu jer oni dolaze neovisno o ograničenjima.
  6. Migranti donose bolesti Snimke iz Mađarske na kojima je vidljivo da policajci i novinari nose medicinske maske potiču javnost na uvjerenje da izbjeglice donose zarazne bolest. Gregory Hartl, glasnogovrnik Svjetske Zdravstvene Organizacije kazao je da nema povezanosti između dolaska imigranata i širenja zaraznih bolesti: "Rizik prenošenja egzotičnih bolesti poput ebole i coronavirusa s Bliskog istoka, vrlo je mala. Iskustvo je pokazalo da kad se i pojavljuje, pogađa najčešće putnike, turiste i zdravstvene radnike a ne migrante i izbjeglice", rekao je za Euronews.
Image
ODGOVORI NA TEŠKA PITANJA: /

Ova animacija sjajno objašnjava uzroke izbjegličke krize

Image
ODGOVORI NA TEŠKA PITANJA: /

Ova animacija sjajno objašnjava uzroke izbjegličke krize

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo