Članak, koji se većinom bavi razlozima zbog kojih Hrvati ne žele ući u Uniju, započinje pričom o obitelji Zorana Sluge, koji blizu granice sa Slovenijom ima farmu pilića. Kavezi u kojima drži nesilice ne udovoljavaju standardima propisanim u EU, zbog čega sugovornik NY Timesa strahuje od ulaska u EU. "Vidite što se dogodilo Grčkoj", kaže. "Oni su dobili milijarde od EU pa im nije pomoglo."
U tekstu se zatim napominje da se mnogo toga promijenilo u deset godina otkada je Hrvatska podnijela zahtjev za članstvo u EU, te napominje da je današnja Unija - opterećena krizom - gurnula neke od svojih članica na rub bankrota. Shodno tome, raspoloženje Hrvata prema ulasku u EU varira.
'To je kao da dođete na tulum u 2 ujutro'
"Neki se Hrvati šale da je ulazak u EU sad kao kad dođete u 2 ujutro na tulum. Pola ih je pijano. Pola ih je otišlo kući", komentirao je novinarima Srđan Dumičić, direktor agencije Ipsos Puls.
Tu je i Marjan Bošnjak, tajnik Vijeća za Hrvatsku NE U EU, koji smatra da su nedavni događaji pokazali da Njemačka i Francuska jedine donose velike odluke, a da će zemlja veličine Hrvatske, s populacijom od 4,5 milijuna, imati vrlo malu ulogu u odlučivanju. Brine ga i da će Hrvati ući taman da i oni plate grčki dug, a ne sviđa mu se ni potencijalni val imigranata koji se desio Španjolskoj, Italiji i Grčkoj.
Ulazak bez oduševljenja
"Tako mali, mi ćemo biti samo statistička pogreška", ocijenio je Bošnjak.
Ipak, piše list, i protivnici ulaska u Europsku uniju misle da zemlja nema kamo. "Svjestan sam toga da ćemo morati ući u EU, ali isto tako znam da od toga ništa dobro neće doći", kazao je Sluga.
specijal-201012070191004-EU - ZA i PROTIV