Teški lažnjaci koji su objavljeni o tragediji u Bostonu

O dramatičnim događajima na Bostonskom maratonu, koji su se dogodili u ponedjeljak uslijed bombaških napada, mnogi su se čitatelji informirali putem društvenih mreža.

17.4.2013.
11:21
VOYO logo

Iako su društvene mreže među najbržim kanalima za širenje informacija, ipak ih treba koristiti s oprezom.

Upravo zbog toga u javnost, ponekad slučajno, a ponekad namjerno, ''procure'' lažne informacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci za medije ističu da društvene mreže upravo ovih dana pokazuju svoje najbolje i najgore strane. CNN je objavio pet priča o napadima u Bostonu koje su se proširile velikom brzinom putem društvenih mreža, no pokazale su se potpuno lažnima.

1. Muškarac planirao zaprositi djevojku koja je sudjelovala u maratonu nakon što prođe cilj, no ona je poginula

Među brojnim fotografijama mogli ste vidjeti muškarca u crvenoj majici koji grli ženu koja leži na zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priča je bila prava ljubavna, on ju je zapravo na cilju želio zaprositi nakon što prođe cilj, no ona je poginula nekoliko metara prije toga. Međutim, prava je istina da je taj muškarac zapravo tješio jednu ozlijeđenu ženu. Sporna se fotografija s potpuno lažnom pričom proširila društvenim mrežama, pa je samo u jednom danu na Facebooku imala 448.000 lajkova i više od 92.000 šeranja.

2. Jedna djevojčica poginula je na samom cilju

Još jedna lažna priča temeljila se na fotografiji jedne sudionice, koja je navodno trčala u čast žrtava uragana Sandy, uz koju je napisano da je poginula na samom startu.

Poslije se ispostavilo da spomenuta djevojčica nije uopće mogla sudjelovati u maratonu jer nije imala dovoljno godina, a fotografija se pokazala lažnom.

3. Organizatori utrke donirat će novac za retvitove

Nakon što se na Twitteru netko lažno predstavio kao organizator maratona te napisao da će za svaki komentar donirati po jedan dolar za obitelji žrtava maratona, ljudi su retvitali k'o ludi. Ubrzo je bilo više od 50.000 komentara. Kad je otkriven, Twitter mu je blokirao profil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, to nije bio jedini slučaj. Drugi korisnik iskoristio je Twitter kako bi napisao da su poginuli osmogodišnja djevojčica i dječak. Kasnije se ispostavilo je poginuo samo dječak Martin Richard.

2. Vlasti ugasile mobilne mreže

Na društvenim se medijima pojavila informacija da je bostonska policija ugasila mobilne mreže kako bi onemogućila napadačima da detoniraju još bombi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, prava je istina da je mobilna mreža jednostavno bila usporena zbog velikog broja poziva i drugih oblika komunikacije nakon napada, no nije bila ugašena. I samo mobilni operateri su potvrdili da od njih nitko nije tražio isključenje.

1. Teorije zavjere

S obzirom na događaj, odmah su se pojavile i brojne teorije zavjere.

No, bilo je i onih koji su bili spremni na ovakvo nešto, pa je otvorena web stranica s bijelom podlogom i crnim tekstom u kojem se mole svi teoretičari zavjera da imaju bar malo poštovanja prema žrtvama i njihovim obiteljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, u bombaškim napadima u Bostonu koji su se dogodili u ponedjeljak poginulo je troje ljudi, a više od 170 ih je ozlijeđeno.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo