"Kad se odnos prekine, migranti više neće biti u Calaisu jer ih Francuska ondje više neće zadržavati, a financijske putovnice bit će manje vrijedne", rekao je Macron za Financial Times prije početka englesko-francuskog summita u četvrtak.
Mnogi sporazumi pali bi u vodu
Dodao je da bi se mogle pojaviti i prepreke u bilateralnoj trgovini, a i sporazum kojim se Britancima omogućuje da provode granične kontrole kako bi neželjeni migranti ostali s francuske strane La Manchea, mogao bi pasti u vodu.
Francuska je u četvrtak rekla da je London najavio povećanje britanske pomoći Parizu za izbjeglice u Calaisu "za dodatnih dvadesetak milijuna eura".
"Britanski doprinos u aktualnoj krizi iznosi više od 60 milijuna... a dodat će se još 20", rekao je francuski državni tajnik za europske poslove Harlem Desir za radio RFI. Pomoć će pridonijeti "povećanju sigurnosti u području pristupa tunelu te povećanju sigurnosti u lučkoj zoni grada Calaisa, kao i borbi protiv krijumčara ljudima".
Pariz čeka londonske bankare
Macron je podsjetio na poziv britanskog premijera Davida Camerona francuskim tvrtkama da se premjeste s druge strane Kanala nakon što je Francuska 2012. povisila poreze, kazavši kako očekuje da bi nakon Brexita neki iz londonskog Citiyja mogli ovaj put doći u Francusku.
Dodao je i da misli kako će se kolektivna energija EU-a potrošiti na 'odmotavanje' postojećih veza, umjesto na stvaranje novih ukoliko britanski birači kažu "ne" članstvu u EU-u.