Papa Franjo je u nedjelju velikom misom zaključio svoj kratki službeni posjet Maroku obilježen pozivima na ostvarenje prava migranata i vjersku snošljivost uz upozorenje protiv fanatičnog preobraćenja.
Nakon što je pola dana proveo s kraljem Muhamedom VI. s kojim je vodio međuvjerski dijalog, Papa se posvetio maloj kršćanskoj zajednici te zemlje.
Članovima male katoličke zajednice Maroka papa Franjo je u nedjelju poručio da njihova uloga nije preobraćenje njihovih susjeda, već nastojanje da s pripadnicima drugih vjera žive u bratstvu.
"I dalje budite bliski s onima koje često ignoriraju, s malim ljudima i siromasima, sa zatvorenicima i migrantima", poručio je Papa, koji se dan ranije u humanitarnom centru Caritasa susreo s 80 migranata.
"Molim vas, ne bavite se preobraćenjem! Crkva ne raste kroz prozelitizam, koji uvijek vodi u slijepu ulicu, nego raste kroz svjedočenje vjere", rekao je Franjo.
"Dragi prijatelji, to znači da misija koju provodimo mi - krštene osobe, svećenici te posvećeni muškarci i žene, zapravo nije određena našom brojnošću ni veličinom prostora koji zauzimamo, već sposobnošću da napravimo promjene i potaknemo čudo i suosjećanje," kojemu uči Katolička Crkva, kazao je Papa.
Poruka koju je ponovio više puta osobito snažno odjekuje u zemlji u kojoj je preobraćenje s islama na kršćanstvo zabranjeno.
Marokanske vlasti ne priznaju marokanske preobraćenike na kršćanstvo, pa mnogi među njima Boga štuju samo u svojim domovima. Kao i u brojnim muslimanskim državama, preobraćenje s islama na kršćanstvo je zabranjeno, a u Maroku se kažnjava zatvorom u trajanju do tri godine.
Marokanski kralj Muhamed VI. ni na koji način nije komentirao postojanje tisuća Marokanaca koji su se preobratili na kršćanstvo, ali ne ulaze u crkve te od 2017. traže da im se omogući sloboda prakticiranja katoličke vjere.
U nedjelju poslijepodne je papa Franjo (82) pred 10.000 vjernika predvodio veliku misu na španjolskom u sportskom centru Rabata.
Papa Franjo se susreo s ocem Schumacherom, preživjelim iz masakra u Tibhirinu
Otac Jean-Pierre Schumacher (95), posljednji preživjeli iz masakru u Tibhirinu počinjenim na sedam redovnika trapista 1996. tijekom građanskog rata u Alžiru, susreo se u nedjelju s papom Franjom koji je u službenom posjetu Maroku.
Tijekom mise u katedrali u Rabatu, Papa je ustao da pozdravi i poljubi ruku redovniku koji se kreće u invalidskim kolicima.
Slab i pogrbljen otac Jean-Pierre živi u samostanu Naše Gospe od Atlasa u Midletu u središnjem Maroku, gdje su se trapisti nastanili 2000. godine, četiri godine nakon masakra u Tibhirinu u susjednom Alžiru.
Sedmorica redovnika trapista su ubijena u još uvijek nejasnim okolnostima nakon što su oteti u noći između 26. i 27. ožujka 1996. iz samostana Naše Gospe od Atlasa iznad Medeje u Alžiru.
Dva mjeseca kasnije pronađene su na cesti samo njihove odrubljene glave. Službena verzija Alžira opisivala je otmicu i zatim ubojstva, za koja su odgovornost preuzela Oružana islamska skupina (GIA) tijekom građanskog rata, ali i dalje postoje sumnje o mogućoj upletenosti alžirskih vojnih tajnih službi.
Sedam redovnika proglašeni su blaženima u prosincu 2018. u Oranu, istovremeno kada i 12 drugih redovnika, ubijenih u Alžiru tijekom "crnog desetljeća" građanskog rata.