Talijanski kruzer koji trenutno krstari sa 7000 putnika zadržan je uz talijansku obalu nakon što su se kod jedne Kineskinje pojavili simptomi koronavirusa.
Među putnicima je i petero hrvatskih državljana, potvrdilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
"Ministarstvo vanjskih i europskih poslova putem Veleposlanstva RH u Rimu zaprimilo je potvrdu da se na talijanskom kruzeru Costa Smeralda, tvrtke Costa Crociere, nalazi i petero hrvatskih državljana.
Ministarstvo je putem Veleposlanstva RH u Rimu u kontaktu s tvrtkom Costa Crociere te će o daljnjim detaljima pravovremeno obavještavati", navodi se u priopćenju Ministarstva.
Kruzer Costa Smeralda trenutno se nalazi u blizini Civitavecchia, oko 56 kilometara sjeverno od Rima. Žena iz Macaa (54) prijavila je temperaturu i respiratorne probleme te je odmah stavljena u izolaciju zajedno sa suprugom iako kod njega zasad nema nikakvih simptoma. Sumnja je, naravno, odmah pala na koronavirus, piše Daily Mail.
Rezultati ispitivanja trebali bi stići u četvrtak popodne, a ostalim putnicima zabranjeno je napustiti brod dok se ne vrate. Costa Smeralda potpuno je novi brod koji je pušten u promet u prosincu prošle godine za krstarenje Sredozemljem. Krstarenje je počelo 23. siječnja, a u četvrtak je trebao biti zadnji dan krstarenja.
Od početka putovanja kruzer se zaustavio u mjestima: La Spezia, Savona te u Marseillesu, Barceloni i Mallorci.
Bračni par se ukrcao na kruzer u Savoni 25. siječnja. Istog dana su iz Hong Konga sletjeli na aerodrom u Milanu, piše Daily Mail.
Opća bolnica potvrdila: Nema koronavirusa u Puli
Ravnateljica pulske Opće bolnice dr. Irena Hrstić otklonila je u četvrtak sumnje i ustvrdila kako se u slučaju kineske turistkinje koja je od jučer smještena u bolnici ne radi o pacijentici s koronavirusom nego s običnim respiratornim simptomima.
"Cijeli sustav organiziranja i provjeravanja simptoma i funkcioniranja zdravstvenih institucija u Istri je jako dobro organiziran. Mi smo u redovitoj komunikaciji, ali u situacijama poput ove on je i pojačan", kazala je ravnateljica Hrstić na izvanrednoj konferenciji za novinare.
Dodala je kako je kineska pacijentica koja je na proputovanju iz Moskve, Zagreba, Rijeke stigla u Pulu u srijedu i osjetila je temperaturu i respiratorne tegobe te je pregledana na Odjelu za zarazne bolesti. Po kliničkoj slici i osnovnim laboratorijskim pretragama isključeno je da se radi o koronavirusu.
"Zadržana je u bolnici radi opservacije i nezgodne situacije zbog njenog smještaja. Do danas je klinički stabilno, bez temperature i respiratornih tegoba no i dalje je smještena u bolnici ne zbog zdravstvenog stanja nego iz razloga što joj treba organizirati smještaj", naglasila je dr. Hrstić.
Istaknula je kako nema razloga za paniku i strah.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije epidemiolog Aleksandar Stojanović podsjetio je kako postoji određeni protokol koji se odnosi na epidemiološke indikacije, odnosno na osobe koje podlježu nekom nadzoru.
"U ovom slučaju ta osoba nije bila epidemiološki interesantna jer po svim sadašnjim kriterijima koji su važeći po preporuci Svjetske zdravstvene organizacije isključivo osobe koje dolaze iz dviju pokrajina u kojima se pojavila sama bolest su epidemiološki interesantne. Dakle radi se o osobama koje su izravno dokazane da su bile u kontaktu s oboljelom osobom", istaknuo je dr. Stojanović.
Dodao je kako na županijskim razinama za sada ne postoji nikakva potreba za osnivanjem kriznih stožera.