OVO SE NIJE DOGODILO NIKADA U POVIJESTI, SVJEDOČIMO PRAVOJ REVOLUCIJI: / Na Mjesecu proklijalo sjeme pamuka!

Image
Foto: AFP

Iako se na prvu možda nekome ovo ne čini kao neka bitna stvar, ovo sjeme pamuka možda je dokaz da u svemiru možemo uzgajati hranu

15.1.2019.
10:32
AFP
VOYO logo

Sjemenja pamuka kojeg je na Mjesec ponijela kineska misija Chang'e-4, sada je proklijalo. To je ujedno i prvi slučaj u kojem svjedočimo da neka biološka tvar raste na Mjesecu te predstavlja velik korak naprijed u dugoročnim planovima za istraživanje svemira.

"Puno smo razmišljali o metodama preživljavanja u svemiru. Sada kada učimo o tome kako ove biljke rastu u okolišu niske gravitacije, moći ćemo napraviti temelje za neku buduću svemirsku bazu", rekao je Xie Gengxin, glavni arhitekt ovog projekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Chang'e 4 je prva misija koja je ikad sletjela na tamnu stranu Mjeseca, a na Zemljin satelit sletjela je 3. siječnja noseći instrumente za geološku analizu.

Image
Foto: AFP

This picture released on January 11, 2019 by the China National Space Administration (CNSA) via CNS shows the Yutu-2 moon rover, taken by the Chang'e-4 lunar probe on the far side of the moon. - China will seek to establish an international lunar base one day, possibly using 3D printing technology to build facilities, the Chinese space agency said on January 14, weeks after landing the rover on the moon's far side. The agency said four more lunar missions are planned, confirming the launch of a probe by the end of the year to bring back samples from the moon. (Photo by - / China National Space Administration (CNSA) via CNS / AFP) / China OUT

Preživljavanje u svemiru

Mogućnost uzgoja biljaka na Mjesecu bit će integralni dio budućih svemirskih misija, kao što je, primjerice, put na Mars. Takav bi put trajao dvije i pol godine, a ako će astronauti moći uzgajati svoju hranu u svemiru, znači da se neće morati vraćati po zalihe na Zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineska misija na Mjesec je, osim sjemenja pamuka, ponijela i sjeme krumpira, kvasac i jajašca vinske mušice. Sve se to nalazi u zapečaćenim spremnicima u sondi koja se nalazi na površini Mjeseca te pokušava stvoriti mini biosferu - umjetni samoodrživi okoliš, piše BBC.

"Ovo nam pokazuje da možda i ne postoje nepremostive prepreke zbog kojih astronauti ne bi mogli izgajati hranu u svemiru. Mjesec je odlično mjesto za to, posebno u kontekstu putovanja na Mars, zbog svoje blizine Zemlji", rekao je australski astronom Fred Watson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo