Raymond Matimba rođen je u Zimbabveu. Prije nego što se pridružio ISIS-u, živio je u Manchesteru. Snimljen je u kafiću u sirijskom gradu Raki, dok razgovara s Mohammedom Emwazijem poznatijim kao Jihadi John, ISIS-ovim Junaidom Hussainom i regruterom Reyaadom Khanom.
Jedna od ključnih figura ISIS-a
Na snimci se čini kako je Matimba, za kojeg se dugo mislilo da je tek krhka figura u terorističkoj skupini, zapravo jedan od ključnih ljudi ISIS-a, a sada je, ako je još uvijek živ, jedan od najtraženijih terorista u Velikoj Britaniji.
Snimka je snimljena u Raki još 2014. godine. Izvor koji ju je snimio, dao ju je Telegraphu.
Matimbu se povezuje i s manchesterskim bombašem SalmanomAbedijem. Njih dvojicu je navodno u ISIS uvukao isti čovjek, Raphael Hostey.
Smatra se da su zajedno posjećivali istu džamiju u južnom Manchesteru, prije nego što je Matimba, poznat i pod imenom Abu Qaqa al-Britani al-Afro, napustio Ujedinjeno Kraljevstvo i otišao najprije u Barcelonu, a zatim u Tursku, iz koje je prešao u Siriju.
Osoba koja je snimila ovaj video rekla je za Telegraph da je Matimba bio ključna figura napada u Manchesteru te da je on rekao zapovjednicima ISIS-a da mrzi taj grad i da želi da upravo Manchester postane meta.
Zatim je razmijenio poruke s Abedijem, samo nekoliko mjeseci prije napada u kojem su ubijene 22 osobe. Izvor je također rekao da je Matimba poznat po vještinama s puškom i snajperima kakve koriste pripadnici ISIS-a.
Matimbina je sudbina trenutačno nepoznata. Njegova obitelj tvrdi da im se do prošle godine javljao iz Rake, a onda se više nisu čuli. Postoje neka izvješća da je ubijen u borbama, no njegova smrt nikad nije potvrđena.
Jihadi John bio je dio terorističke ćelije zvane 'The Beatles'
Na snimci se vidi i sada već pokojni ISIS-ov Emwazi, poznatiji i kao Jihadi John. On je rođen u Kuvajtu, no odrastao je u Londonu, gdje se i školovao. ISIS tvrdi da je radikaliziran 2005. godine, nakon bombaških napada u Londonu. Prije toga je nekoliko puta otputovao na Bliski istok. Vjeruje se da je 2013. godine napustio Veliku Britaniju i otišao se u Siriju boriti za ISIS.
Tamo je postao dio zloglasne terorističke ćelije poznate kao 'The Beatles'. Tako su se zvali jer ih je bilo četiri, a svi su govorili britanskim naglaskom.
Emwazi je bio jedan od glavnih ISIS-ovih krvnika koji je obezglavio britanske i američke zarobljenike, a zatim te snimke stavljao na internet. Samo nekoliko tjedana prije ove snimke, ubio je Britance Davida Hainesa i Alana Henninga. Jihadi John je ubijen u zračnom napadu u Raki 2015. godine.
Moćni ISIS-ov regruter rođen je u Birminghamu
Na snimci se vidi i Abu Hussain al-Britani, rođen u Birminghamu 1994. godine. Za njega se čulo 2012., kad je s hakerskom skupinom Team Poison ukrao i u javnost pustio adresar bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira. Zbog toga je Hussain u zatvoru proveo šest mjeseci.
Nedugo nakon toga, pobjegao je u Siriju sa suprugom Sally Jones, bivšom pjevačicom u punk bendu, koju je također preobratio na islam. U Siriji je postao moćni regruter terorista, a smatra se da je zajedno s Jones planirao više napada u Europi. Hussain je ubijen 2015. godine u američkom zračnom napadu.
Od odličnog učenika s velikim snovima do terorista
Khan je pak rođen i odrastao u Cardiffu, a prije nego što je pao u ruke džihadističkim regruterima, bio je odličan učenik koji je sanjao o tome da postane prvi azijski britanski premijer. No okrenuo se od tog sna i 2013. pobjegao u Siriju, gdje je s Hussainom planirao napade na Veliku Britaniju i njene saveznice.
Bio je vrlo aktivan na društvenim mrežama, koje je koristio kao alat za regrutiranje terorista, postavljanje fotografija ubijenih i slično. I on je ubijen dronom u Siriji 2015. godine.
Matimbina obitelj ne zna je li on još uvijek živ
Uloga Raymonda Matimbe u ISIS-u nije sasvim jasna. Živio je u Manchesteru prije nego što se 2014. godine preselio u Barcelonu, a prije toga je putovao u Tursku i Siriju.
Prijatelji su potvrdili da je u Raki uzeo ime Abu Qaqa Britani Afro. Obitelj kaže da im se prestao javljati 2016. godine. Prije toga su postojala izvješća o tome da je ubijen, no to nikad nije potvrđeno.
Na snimci se vidi kako četvorica muškaraca razgovaraju sjedeći u foteljama, dok im se mobiteli pune. Razgovarali su o temama poput bankovnih računa, no i o mnogočemu drugom.
Kako kaže anonimni izvor Telegrapha, taj je kafić inače bio okupljalište Europljana koji su odlučili napustiti svoje stare živote na Zapadu i krenuti u džihad.