"Ne sumnjam da je Putinov cilj potpuna kontrola Ukrajine. Ne govorim da mu je nužno cilj okupirati cijelu zemlju, već imati punu kontrolu", rekao je Barroso u govoru pred Atlantic Councilom, posvećenom transatlantskim odnosima.
"Ustvari, sam mi je to rekao. Nekoliko puta je rekao da je neovisna Ukrajina tvorba Zapada", povjerio je predsjednik Komisije, koji drži da Ukrajina predstavlja središnji dio plana carinske unije koji Moskva želi uspostaviti sa susjednim zemljama.
"Ruski čelnici i očito predsjednik Putin nisu prihvatili neovisnost Ukrajine i misle da bi ona morala biti dijelom Rusije", dodao je.
Teške posljedice za Rusiju
"Svrha sankcija koje su poduzele Europska unija i Sjedinjene Države je pokazati da će biti teških posljedica za Rusiju ako nastavi destabilizirati Ukrajinu", rekao je Barroso.
Dok brojni promatrači ističu nedostatno jedinstvo u EU pri poduzimanju oštrijih sankcija, predsjednik Komisije je ocijenio da Europska unija poduzima brojne poteze.
"Bez obzira što poduzeli, sankcije će imati više utjecaja od onoga što mogu poduzeti Sjedinjene Države, jer smo prvi trgovinski partner Rusije", primijetio je Barroso.
U pogledu ruskih prijetnji da će prekinuti isporuku plina Ukrajini, što bi poremetilo opskrbu EU, predsjednik Komisije je također podsjetio na rusku ovisnost o Uniji.
"Istina je da neke od naših država članica ovise o plinu, ali Rusija jako ovisi o Europi, jer mi smo jako dobar klijent koji na vrijeme plaća velikim novčanicama", podsjetio je.
Merkel prijeti novim sankcijama
Njemačka kancelarka Angela Merkel zaprijetila je u srijedu Rusiji novim sankcijama ako komunikacija s Moskvom oko krize u Ukrajini ne urodi plodom.
Berlin i njegovi zapadni saveznici drže sve kanale komunikacije s Moskvom otvorenima, rekla je Merkel, prenosi dpa.
"Ako sve to ne urodi plodom, ne smijemo se ustručavati od toga da su daljnje sankcije nužne", istaknula je Merkel na zajedničkoj konferenciji za novinare u Berlinu s japanskim premijerom Shinzom Abeom.
Po njezinim riječima, puštanje promatrača OESS-a koje drže proruski aktivisti na istoku Ukrajine bio bi znak da Moskva radi na smirivanju krize.
"To bi bio znak smirivanja", rekla je Merkel dodajući da Rusija mora učiniti više, poput toga da pomogne u održavanju planiranih predsjedničkih izbora u Ukrajini 25. svibnja.
Njemačka kancelarka je rekla da međunarodna zajednica ne treba sumnjati u trenutnu strategiju sankcioniranja Rusije.
"Kriza u Ukrajini utječe i na Aziju. To je globalni problem", rekao je Abe koji boravi u posjetu Njemačkoj.
Merkel je naglasila da bi EU i Japan trebali iduće godine potpisati trgovinski sporazum. Sporazum s trećim gospodarstvom svijeta imao bi "veliko značenje" za izvoznu zemlju poput Njemačke, istaknula je.
Njemačka kancelarka u četvrtak i petak boravit će u SAD-u i s američkim predsjednikom Barackom Obamom razgovarati o zajedničkom pristupu krizi u Ukrajini, prenosi AFP.
Bit će to njihov prvi susret otkako je bivši suradnik američkih obavještajnih službi Edward Snowden medijima otkrio goleme razmjere prisluškivanja telekomunikacija diljem svijeta, uključujući i mobitel njemačke kancelarke.