Najveća katastrofa / 'Ovo će zauvijek ostati otvorena rana na srcu naše zemlje'

Danas to područje godišnje posjeti 10.000 turista

26.4.2018.
14:54
VOYO logo

Na današnji dan prije točno 32 godine, nuklearni reaktor br. 4 centrale u Černobilu, stotinjak kilometara sjeverno od Kijeva, eksplodirao je tijekom ispitivanja sigurnosti. Nuklearno gorivo je gorjelo deset dana izbacujući u atmosferu radioaktivne čestice koje su se, po nekim procjenama, raspršile na tri četvrtine površine Europe.

Gotovo 350.000 ljudi evakuirano je u krugu 30 km od centrale tijekom nekoliko godina, a najgora nuklearna nesreća u povijesti pogodila je dobar dio Europe, a najviše Ukrajinu, Bjelorusiju i Rusiju, tadašnje sovjetske republike. Iako se i dalje raspravlja o ljudskim gubicima nakon nesreće, procnjuje se da je od 30.000 do 100.000 mrtvih. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahvaljujući golem nepropusnom čeličnom luku, koji je sagrađen iznad reaktora 2016. godine, stopa radioaktivnosti u blizini centrale deseterostruko se smanjila godinu dana nakon njegova postavljanja. 

"Černobil će zauvijek ostati otvorena rana na srcu naše zemlje", rekao je ukrajinski predsjednik Petro Porošenko na Facebooku pozivajući da se "učini sve kako se takva tragedija više ne bi dogodila".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon tragedije, razina zračenja je još 10 puta viša od uobičajene, ali više nije smrtonosna te nije opasno u njoj provesti kraće vrijeme. 

Zabranjenu zonu otvorena je za turiste 2010. godine, a danas to područje godišnje posjeti 10.000 turista. Zacijenu od 150 dolara možete provesti dan u razgledavanju Černobila i okolice, no morate angažirati neku od agencija i imati dozvolu vlade, piše 24sata

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turisti mogu osjesti u obnovljenim hotelima i moraju biti svjesni da će biti izloženi promjenjivim razinama zračenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo