Prema posljednjim informacijama, jedan od sedmorice terorista koji su poginuli u Parizu, bio je Francuz koji živi u Molenbeeku. Drugi je napadač također živio u blizini.
Legitimirali ih i pustili u Belgiju
Belgijski premijer Charles Michel, kazao je da u tom naselju u kojem živi sto tisuća stanovnika postoji "ogroman problem" te da je dodatna represija tamo neophodna.
Trojica muškaraca osumnjičena za posljednji teroristički akt putovala su iz Pariza prema Bruxellesu nakon napada. Zaustavila ih je francuska policija u Cambrai, nedaleko granice s Belgijom. Policajcima nisu bili sumnjivi, legitimirali su ih i pustili. Nakon razgovora sa svjedocima policajci su doznali da su napadači koristili automobil belgijskih tablica kojeg su ubrzo pronašli parkiranog nedaleko koncertne dvorane Bataclan. Parkirna karta iz Molenbeeka je pronađena u automobilu. Ispostavilo se da je automobil u vlasništvu ili unajmljen od strane jednog od muškaraca koji su ranije legitimirani u Cambrai.
Policija u Bruxellesu brzo je reagirala racijama i uhićenima u Molenbeeku kako bi pronašli trojicu koji su neometano ušli u zemlju. Odveli su i auto na vještačenje.
Najkrvaviji napad u EU počinio je terorist iz kvarta
Oko 30 posto stanovništva Molenbeeka su muslimani. Kvart se nebrojeno puta vezivao uz terorističke napade na tlu Europe. Stanovnik zloglasnog kvarta bio je i Marokanac Ayoub El Khazzani, koji je u zadnji tren spriječen da počini masakr u Thalys brzom vlaku koji je putovao iz Amsterdama, preko Bruxellesa prema Parizu. Ušao je u vlak u Bruxellesu. Čuvši repetiranje kalašnjikova u zahodu, na Khazzanija su skočili američki marinci koji su se u vlaku slučajno zatekli.
Kvart je izlegao i Mehdija Nemmouchea koji je lani zapucao iz kalašnjikova u Židovskom muzeju u Bruxellesu i ubio četvero ljudi. Jedan od terorista koji je izvršio najgori bombaški napad u Europi dosad, onaj 2004. godine u Madridu u kojem je poginulo 191 osoba, također je bio iz kvarta.
"Ovdje imamo veliku koncentraciju radikalnih islamista kao i vi u Londonu", kazao je Telegraphu Bilal Benyaich, iz sveučilišta u Bruxellesu i dodao: "Bruxelles možete nazvati glavnim gradom političkog Islama u kontinentalnoj Europi". Ipak, za razliku od Londona, Belgija se nije pozabavila tim problemom. Mnogo mogu naučiti od Britanaca i Amerikanaca, govori Benyaich, stručnjak za radikalizaciju u Belgiji. Molenbeek nije samo plodno tlo za terorizam, već crna ekonomija tamo obuhvaća drogu i oružje: "Možete nabaviti Kalašnjikov u 30 minuta. Policiji je teško djelovati ovdje", govori Benyaich, Belgijanac marokanskog porijekla.
Velika podjela u društvu
Prvi migranti bili su radikali koji su bježali od represivnog sekularnog režima. Danas imate novi generaciju koja je svoju negativnu energiju s Bliskog istoka usmjerila prema ne-muslimanima, dodaje.
Jedan od stanara koji je svjedočio policijskoj raciji Maartin Bijens (32) kazao je da nije iznenađen:"Pretpostavio sam da uhićenja imaju veze s napadom u Parizu jer su svi teroristički napadi posljednjih godina u Europi vodili u Molenbeek", govori.
Belgija ima najveći broj stranih boraca po stanovniku u Europi, 40 na milijun stnovnika. Radikala grupa koja tamo djeluje, Sharia4Belgium, koju predvode sljedbenici britanskog ekstremiste Anjem Choudaryja zaslužna je za većinu odlazaka "boraca" iz zemlje. Osim duboke podijeljenosti društva na one koji govore francuski i one koji govore nizozemski, ne pomaže ni činjenica da Bruxelles kao grad od tek 1,2 milijuna stanovnika ima čak šest policijskih uprava (za usporedbu, New York sa 11 milijuna stanovnika ima tek jednu).