Prema dokumentima da se zaključiti da je Putinova obitelj imala koristi od tog novca a on je mogao raspolagati sa bogatstvom svojih bliskih prijatelja.
Dokumentima je obuhvaćeno 140 političara iz 50 zemalja.
PROCURILI POVJERLJIVI DOKUMENTI: Razotkriveno kako diktatori i drugi bogataši peru i skrivaju novac!
Offshore koristio i premijer Islanda
Milijuni dokumenata koji su procurili u javnost potekli su od baze podataka Mossack Fonseca, odvjetničke tvrtke iz Paname. Iz tih dokumenata vidljivo je kako bogati i utjecajni mogu iskorištavati mogućnost otvaranja offshore računa i to na bezbroj načina izbjegavajući porez u svojoj zemlji.
Među imenima s tzv. Panamskih dokumenata našao se i premijer - Islanda. Sigmundur Davíð Gunnlaugsson i njegova supruga na popisu su osoba koje su koristile tzv. offshore 'porezne oaze' kako bi izbjegli porez i zaštitili svoja bogatstva. Dokumenti su pokazali da je premijer bio suvlasnik tvrtke Wintris Inc, pokrenute 2007. godine na karipskom otoku Tortola u British Virgin Islands.
Tada je živio u Britaniji a osnovao je sa suprugom Annom tvrtku kako bi zadržali dobar dio sredstava od prodaje udjela u supruzinoj isladskoj tvrtki. Kasnije je prebacio svoju polovicu na nju za jedan dolar no nije progovorio o tome dok ga mediji nisu pitali. U parlament je izabran u travnju 2009. godina a krajem godine je prenio svoj udio na suprugu.
Na popisu su predsjednik Argentine Mauricio Macri, predsjednik Ukrajine Petro Poroshenko, bivši gruzijski premijer Bidzina Ivanishvili, bivši premijer Iraka Ayad Allawi, bivši premijer Jordana Ali Abu al-Ragheb, bivši premijer Katara Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani, saudijski kralj King Salman bin Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud, emir Abu Dhabija Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan. Na popisu je i rodbina sirijskog predsjednika Bašar al Assadaotac britanskog premijera Ian Cameron...
Glazbenik s milijunima na računu
Trag ruskog novca koji počinje u Panami, prolazi kroz Rusiju, Švicarsku i Cipar. Uključuje i privatni ski resort gdje je Putin udao mlađu kćer Katerinu 2013. godine.
Među imenima iz dokumenata našao se i violončelist Sergei Roldugin, navodno Putinov najbolji prijatelj. Upoznao je predsjednika s njegovom budućom ženom Ljudmilom a i kum je Putinovoj starijoj kćri Mariji. Iako glazbenik po zanimanju, Roldugin je akumulirao ogromno bogatstvo, najmanje 100 milijuna dolara. On je 'odabran' jer nije istaknut, navodi Guardian. U dokumentima banaka u Švicarskoj i Luksemburgu je naveo da nije blizak s vlasti te da nije biznismen. Ipak, pokazalo se da Putinov prijatelj ima 12.5 posto udjela u ruskoj najvećoj oglašivačkoj agenciji Video International, koja godišnje uprihodi više od milijarde američkih dolara. Ranije se vlasništvo te tvrtke držalo u strogoj javnosti.
Vlasnik je i 15 posto tvrtke Raytar iz Cipra a tajno mu je ponuđeno da kupi udio u ruskoj tvornici kamiona Kamaz koja izrađuje vojna vozila.
Vlasnik je 3.2 posto Banke Rossiya iz St. Petersburga, privatne banke poznate kao "Putinov stari drug" na koju se se primijenile američke sankcije nakon invazije na Ukrajinu 2014.
Jahta od šesti milijuna dolara
Na čelu te banke je Yuri Kovalchuk. Prema informacijama SAD-a, on je 'osobni bankar' mnogih utjecajnih ljudi u Rusiji, pa i Putina. Otkriveno je da je Kovalchuk i Banka Rossiya prebacili najmanje milijardu dolara na jedno offshore društvo nazvano Sandalwood Continental.
Ta sredstva potekla su iz niza ogromnih neosiguranih kredita iz državne Ruske Comercijalne Banke (RCB) koja se nalazi na Cipru te iz drugih državnih banaka. U objavljenim dokumentima nema objašnjenja zašto su toliki krediti odobravani.
Osim toga, određena količina novca RCB posuđena je u Rusiji po prevelikim kamatama a profit je završio na tajnim švicarskim računima. Na ime Sandalwooda kasnije je kupljena jahta od šest milijuna dolara. Isporučena je u jednu luku kraj St. Petersburga.
Novac je završavao i kod najbližih Putinovih prijatelja, ovaj put u obliku jeftinih zajmova, neosiguranih i uz kamatu od jedan posto. Iz Panamskih dokumenata ne može se zaključiti je li neki od tih zajmova vraćen.
Stvara se dojam poslovanja
U 2010. i 2011. godini, Sandalwood dao je tri zajma od 11.3 milijuna dolara offshore tvrtki Ozon, vlasniku Igora skijališta u regiji Lenjingrada. Ozon pripada Kovalchuku i ciparskoj tvrtki. Putin je glavni pokrovitelj tog rezorta i često je tamo. Godinu i pol nakon zajma Putin je tamo udao kćer. Novinari su za to doznali tek lani.
Njemački mediji otkrili su kakve su sve manevre koristili Putinovi bližnji. Iako korištenje offshore tvrtki samo po sebi nije ilegalno, ove transakcije uključuju razne navodno lažne dogovore, retroaktivno trgovanje dionicama, konzultantske usluge 'teške' nekoliko milijuna dolara zatim kompenzacije za navodna otkazivanja ugovora i slično.
Godine 2011. Rolduginova kompanija kupila je prava na zajam od 200 milijuna dolara za jedan dolar:
"To nije biznis. Time se stvara dojam poslovanja kako bi se prebacivala i prikrivala sredstva", kazao je Andrew Mitchell, stručnjak za pranje novca za BBC. Tajnovitost offshore poslovanja Bank Rossiye bila je tolika da su zaposlenici sve naloge slali povjerljivom posredniku, odvjetničkoj tvrtki u Zurichu u Švicarskoj. Oni su onda angažirali Mossack Fonsecu da osnuje offshore tvrtke, najčešće u British Virgin Islands. Lažni direktori iz Paname su potpisivali ugovore.
Čak su i Mossackovi povjerljivi zapisi o pravim vlasnicima bili pogrešni, kao dodatna zaštita za prave vlasnike.
Medijski magnat ubijen u hotelu
Desetljećima se kalkulira o Putinovom pravom bogatstvu. Godine 2007. procjenjivalo se da ima najmanje 40 milijarde dolara, a tri godine kaznije zaključeno da je njegovo bogatstvo leži kod opunomoćnika, proksija jer on službeno nije ništa posjedovao. Mogao je tako posegnuti u džep svojih prijatelja koji su preuzeli kontrolu nad gotovo svom ruskom naftnom industrijom.
Panamski dokumenti otkrivaju da je Putnova grupa postala prilično nervozna iz nepoznatog razloga u lisptopadu 2012. godine. Sandalwood je zatvorena i svi poslovi su prebačeni na drugo offshore društvo na Virgin Islands, Ove Financial Corp. Jedna od kompanija povezana s tom novom tvrtkom je i ona Mikhaila Lesina, Putinovog medijskog magnata i bivšeg ministra za odnose s javnošću.
Lesin je osnovao Kremlinski TV kanal Russia Today no očito više nije bio u milosti. Pronađen je mrtav u studenome u hotelu u Washingtonu sa ozljedama glave.
Što se tiče glazbenika Rodulgina, on je prošli tjedan rekao: "Ljudi, iskreno, ne želim davati izjave.... To su osjetljive stvari. Bio sam davno povezan s tim biznisom, prije Perestrojke. Dogodilo se a onda je počelo bujati. Kuća Glazbe u St. Petersburgu je subvencionirana od tog novca".
Iako je Putin javno pozvao na 'de-offshoretizaciju' kako bi novac vratio kući, njegovi bliski prijatelji i dalje koriste račune vani. Među njima je i Gennady Timchenko, Putinov prijatelj unazad 30 godina. Američke sankcije pogodile su ga 2014. U kompromitirajućim dokumentima spominju se u Arkadij i Boris Rotenberg, Putinovi prijatelji iz djetinjstva i bivši judo partneri. Sada su milijarderi i građevinski tajkuni.
Mikhail Lesin
Na popisu i Arsenalov dioničar
U spisima je i dioničar Arsenala FC, Alisher Usmanov. On ima najmanje šest tvrtki registriranih u Isle of Man. Nema dokaza da se radi o protuzakonitom poslovanju.
Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov nije htio komentirati optužbe. Tek je dodao da zapadni špijuni žele destabilizirati Rusiju prije izbora.
Iz RCB Cipar poručili su da ne otkrivaju podatke o svojim klijentima te da su u listopadu 2013. "redefinirali svoju strategiju". Otvorili su podružnicu u Luksemburgu, dobili novog investitora, a sada su pod izravnim nadzorom Europske središnje banke. Revizor PwC Cipar je kazao da su proveli nadzor nad RCB koji je pokazao da banka ne posluje sa Sandalwood.
Američka politologinja Karen Dawisha smatra da je nezamislivo da su se Putinovi prijatelji obogatili bez njegove dozvole:
"On uzima ono što želi. Kada ste predsjednik Rusije, ne morate pisani ugovor. Vi ste zakon", zaključuje.
Spominju se i hrvatske tvrtke?
Prema podacima Irish Timesa, točnije njihovog novinara Briana Kilmartina, među objavljenim dokumentima spominje se i Hrvatska. Kako je vidljivo na karti, upletene su tri kompanije i više klijenata panamske kompanije.