Prema svjedočanstvima očevidaca, koji tvrde da su tog 26. travnja 1986. vidjeli dvije velike eksplozije, općeprihvaćena teorija o nuklearnoj katastrofi u Černobilu glasi kako je prvo došlo do eksplozije pare, a tek zatim do nuklearne eksplozije. Međutim, sudeći prema rezultatima nove analize, čini se da je zapravo bilo obrnutno, odnosno da se prvo dogodila nuklearna eksplozija, piše Kurir.
Skupina švedskih istraživača analizirala je izotope kemijskog elementa ksenona koje su četiri dana poslije katastrofe prikupili znanstvenici. Izotopi su pronađeni daleko od mjesta katastrofe, sjeverno od Moskve, u gradu Čerepovcu, i dakle od glavnih tragova otpadaka. Švedski znanstvenici tvrde kako su ti izotopi nastali nedavno nuklearnom fisijom, što je znak nuklearne eksplozije.
Glavni otpaci, pronađeni u radijusu bliže černobilske katastrofe, sadržavali su uravnotežene izotope ksenona kakvi se mogu naći u jezgri reaktora. Taj je radioaktivni materijal pronađen sjeverozapdno od Černobila, u Skandinaviji.
Noviji izotopi ksenona pronađeni kod Čerepovca, prema procjenama tadašnjih atmosferskih prilika, potječu od ostataka lansiranih više u zrak od ostataka koji su nastali probjem reaktora. Znanstvenici tvrde kako bi nuklearna eksplozija lansirala radioaktivne ostatke mnogo više u atmosferu od eksplozije same pare. Zbog toga su uvjereni kako je prvo došlo do nuklearne eksplozije, a tek nekoliko sekundi poslije i do eksplozije pare, piše Kurir.