Pentagon je objavio da je 59 raketa Tomahawk ispaljeno u noći s četvrtka na petak iz razarača na istoku Sredozemlja. Pet osoba je poginulo, a sedam ranjeno u američkom raketnom napadu na sirijsku bazu, objavio je guverner pokrajine Homs, a ruska agencija Ifax prenijela da među stradalima nema Rusa.
Predsjednik Donald Trump rekao je u televizijskom obraćanju naciji da je iz te baze pokrenut kemijski napad. Deseci civilila, uključujući djecu, poginuli su u utorak u napadu bojnim otrovom na grad Khan Sheikhoun u pokrajini Idlib.
Trump je pozvao sve "civilizirane nacije" da pomognu okončati rat u Siriji.
'Sirijsko vodstvo neće se promijeniti, nastavlja se rat protiv terorizma'
Guverner Talal Barazi rekao je da su iz baze pokretani zračni udari na Islamsku državu istočno od Palmire i da je američka akcija u službi "interesa naoružanih terorističkih skupina".
"Vjerujem da, uz Božju pomoć, ljudske žrtve neće biti velike, ali je počinjenja velika materijalna šteta", izjavio je Barazi.
Dodao je da su u napadu poginuli civili u selu pored baze, ali pojedinosti nije naveo.
"Sirijsko vodstvo i sirijska policija neće se promijeniti", istaknuo je guverner. "Rat protiv terorizma se nastavlja", dodao je.
Sirijski opservatorij za ljudska prava objavio je ranije da su ubijena najmanje četvorica sirijskih vonika, uključujući visokog časnika i da je baza gotovo posve uništena.
U opservatoriju kažu da su iz baze polijetali borbeni zrakoplovi Suhoj22, Suhoj24 i Mig23.
Ruski zastupnik Dmitrij Sablin izjavio je za agenciju Ifax da među stradalima nema ruskih državljana. Sablin, čelnik udruge ruskih ratnih veterana, kazao je da je tu informaciju dobio iz svojih izvora.
Moskva: Američko-ruska koalicija u Siriji dovedena u pitanje
Američko-ruska koalicija za rješenje sirijske krize i napori u borbi protiv terorizma dovedeni su u pitanje nakon što je SAD napao sirijsku vojnu bazu, ocijenio je u petak predsjednik odbora za obranu i sigurnost ruskog parlamenta.
U prvoj reakciji Moskve na napad koji je naredio američki predsjednik Donald Trump, visoki ruski dužnosnik najavio je da će Moskva zatražiti hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a.
"Ovaj napad je akt agresije SAD-a na članicu UN-a", rekao je on.
Konstantin Kosačev, predsjednik parlamentarnog odbora za vanjsku politiku, upozorio je da je nakon napada u pitanju ruska koalicija sa SAD-om oko krize u Siriji.
Washington je tim napadom "barutom udario pečat na raniju presudu da je sirijski predsjednik Bašar al-Asad odgovoran za kemijski napad u Idlibu", istaknuo je.
Putin: Naštetili su američko-ruskim odnosima
Ruski predsjednik Vladimir Putin smatra da je SAD napadom krstarećim projektilima na sirijsku zračnu bazu izveo "agresiju na suverenu državu", prekršio međunarodne zakone i ozbiljno naštetio američko-ruskim odnosima, prenose izjavu Kremlja ruske novinske agencije.
Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov rekao je da ruski vođa, pouzdan saveznik sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, američku akciju smatra "agresijom na suverenu državu" i izgovor za ciničan pokušaj odvraćanja pozornosti od civilnih žrtava u Iraku.
Peskov je rekao da Rusija ne vjeruje u to da Sirija posjeduje kemijsko oružje te da će američki potez biti ozbiljna prepreka međunarodnim naporima za borbu protiv terorizma, tvrdnja koju je Putin u više navrata ponavljao.
Velika Britanija uz SAD
Velika Britanija potpuno podupire američki napad na sirijsku zračnu bazu odakle je pokrenut kemijski napad, rekao je glasnogovornik britanske vlade.
'Tijekom noći, Sjedinjene Američke Države pokrenule su akciju protiv sirijskog režima, targetirajući zračnu bazu u Shayrutu koja je korištena pri izvedbi kemijskog napada ranije ovog tjedna.
Vlada Velike Britanije u potpunosti podupire akciju SAD-a, koja predstavlja odgovarajući odgovor na barbarski napad kemijskim oružjem koji je lansirao sirijski režim', rekla je glasnogovornica vlade.
U oštroj eskalaciji američke vojne uloge u Siriji, dva američka ratna broda ispalila su desetke krstarećih projektila iz istočnog Sredozemlja na zračnu bazu pod kontrolom snaga sirijskog predsjednika Bašara al-Asada kao odgovor na napad bojnim otrovom na pobunjeničko područje u utorak.
SAD je obavijestio Francusku prije napada krstarećim projektilima na sirijske vojne položaje, rekao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault.
'Upotreba kemijskog oružja je užasna i treba biti kažnjena'
"Američki državni tajnik Rex Tillerson rekao mi je to tijekom noći", kazao je Ayrault za Reuters i radijsku postaju u mauritanijskom glavnome gradu Nouakchottu gdje je u diplomatskom posjetu.
"Upotreba kemijskog oružja je užasna i treba biti kažnjena jer je ratni zločin", rekao je te dodao da Rusija i Iran moraju shvatiti da je besmisleno podupirati Asada te da se Francuska ne želi konfrontirati s tim dvjema državama.
Turska pozitivno gleda na američki napad i smatra da međunarodna zajednica mora pojačati odgovor na "barbarsku" sirijsku vladu, rekao je zamjenik turskog premijera Numan Kurtulmus.
Dodao je da vladu predsjednika Bašara al-Asada treba kazniti na međunarodnoj sceni i ubrzati mirovni proces u Siriji.
Osuda i iz Irana
Američku vojnu operaciju osudio je i Iran.
'Iran osuđuje korištenje kemijskog oružja, ali u isto vrijeme vjeruje da je kršenje međunarodnih zakona opasno i destruktivno te da se ono koristi tek kao izgovor za provođenje jednostranih akcija', kazao je ministar vanjskih poslova Iraka te dodao kako 'Iran snažno osuđuje takve jednostrane napade te smatra da će takvi potezi utjecati na jačanje terorističkih organizacija u Siriji te da će samo zakomplicirati situaciju u toj zemlji, ali i u cijeloj regiji.'
Napad je pozdravila sirijska oporba nadajući se da će zaustaviti daljnja sirijska bombardiranja. "Nadamo se da će se napadi nastaviti kako bi se spriječili režimski napadi iz zraka i korištenje zabranjenog oružja", rekao je Ahmad Ramadan, čelnik Sirijske nacionalne koalicije.
Saudijska Arabija je priopćila da "snažno podupire" američke napade ocijenivši da je Trump donio "ohrabrujuću odluku".
"Saudijska Arabija snažno podupire američke vojne operacije na vojne ciljeve u Siriji kao odgovor na uporabu kemijskog oružja protiv nedužnih civila", stoji u priopćenju, prenijela je novinska agencija SPA.
Poljska podržala Trumpa
Poljska vlada poslala je poruku u kojoj podupire zračne napade s ciljem završetka sukoba u Siriji i humanitarne krize koja je zahvatila tu zemlju.
Francuska je znala što se sprema
Francuski ministar vanjskih poslova potvrdio je kako je tijekom noći dobio potvrdu da SAD ide u zračni napad na sirijsku vojnu bazu.
'Uporaba kemijskog oružja je užasna i svatko tko posegne za time treba biti kažnjen zbog toga jer je to ratni zločin', poručio je francuski ministar vanjskih poslova te dodao kako Rusija i Iran trebaju shvatiti da nema smisla podržavati Bašara al-Asada.
Izrael podupire američke zračne napade
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu pozdravlja napad SAD-a, navodeći da je 'kako na riječima, tako i na djelima, gospodin Trump poslao snažnu i jasnu poruku da se korištenje i širenje kemijskog oružja neće tolerirati'.
Australija podupire 'brzu reakciju' Donalda Trumpa
Australski premijer Malcolm Turnbull poručio je da njegova vlada 'snažno podupire brzinu i sam odgovor SAD-a na napad kemijskim oružjem'.
'Ovo šalje snažnu poruku Asadovu režimu, no nitko nije protiv njegova režima. Sjedinjene Države su poslale jasnu poruku da ovaj napad nema za cilj svrgavanje Bašara al-Asada s vlasti', poruka je australskih vlasti.
Merkel puna razumijevanja
Njemačka kancelarka Angela Merkel izrazila je razumijevanje za američki napad na sirijsku zračnu bazu iz koje je navodno pokrenut napad kemijskim oružjem ovaj tjedan imajući u vidu patnje sirijskog naroda.
"Napad Sjedinjenih Država je razumljiv s obzirom na razmjere ratnih zločina, patnje nedužnih ljudi i blokadu u Vijeću sigurnosti UN-a", kazala je Merkel. Napade je opisala kao "ograničene i ciljane."
Sjedinjene Države su u petak ispalile desetke krstarećih projektila na sirijsku zrakoplovnu bazu Shayrat za koju kažu da je iz nje pokrenut smrtonosni napad kemijskim oružjem ovaj tjedan.