Osuđuju ih na doživotni zatvor i zbog krađe pizze

Američki zatvori su prepuni. Tamo ima i onih koji su dobili doživotnu kaznu zatvora makar su počinili neku sitnicu, npr. ukrali bočicu hrane za bebu ili jaknu.

29.11.2013.
9:29
VOYO logo

"Zatvorili su ga kao teškog kriminalca!", žali se Judith Minor, čiji je sin već 13 godina iza rešetaka gradskog zatvora Yazoo u Mississipiju. Zatvoren je jer je posjedovao drogu vrijednu tek nekoliko dolara, a sudska je presuda glasila "doživotna zatvorska kazna, bez prava na prijevremeno puštanje na slobodu." Za 76-godišnju majku je to presuda koja je s onu stranu bilo kakve predodžbe o pravdi piše Deutsche Welle.

No, za pravosudni sustav SAD-a ta presuda nije nikakva iznimka. Ponekad je takva presuda dosuđena za krađu čarapa, ponekad za ukradeni komad pizze. Judithin sin Ricky Minor je uhvaćen s jednim gramom metamfetamina. A on je tek jedan od oko 3.300 osoba koje su osuđene na doživotni zatvor bez mogućnosti prijevremenog izlaska, makar su počinili sitni prijestup bez uporabe ikakvog nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ima slučajeva gdje su ljudi završili do kraja života iza rešetaka jer su u trgovini ukrali remen, pakiranje hrane za bebe ili bocu plina, odnosno jer su imali droge čija je vrijednost bila desetak dolara", žali se Jennifer Turner. Ona je djelatnica ugledne organizacije za ljudska prava American Civil Liberties Union, a zgraža se nad činjenicom da čak ni tu nije kraj nepravdama. "Ima na desetke tisuća drugih slučajeva u kojima ljudima mora biti jasno kako će umrijeti iza rešetaka jer su osuđeni na tako pretjerano visoke kazne da nemaju nikakve šanse da još živi ikad budu pušteni na slobodu", priča Turner.

Sudac osuđeniku: Nisi zavrijedio tu kaznu, ali ruke su mi vezane

U njenom izvješću A Living Death kojeg je objavila ta organizacija, Turner zvoni sva zvona na uzbunu. "To je rezultat zakona koji su u proteklih 40 godina doneseni ili na saveznoj, ili u pojedinim saveznim državama u borbi protiv narkotika i drugog kriminala", objašnjava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, ti zakoni zapravo jedva da još uzimaju u obzir težinu kaznenog djela. U nekim američkim saveznim državama, na primjer u Lousiani ili Floridi, vrijedi takozvani 'Three Strikes Law' koji svakog optuženika trpa u zatvor do kraja života ako bude osuđen po treći put. "I to čak i ako je prvi prekršaj bio nekakva sitnica, dogodio se prije 30 godina ili ako je počinitelj tada još bio dijete ili malodobnik", zgraža se Turner.

Predočava slučaj jednog muškarca koji je osuđen na doživotni zatvor jer je uhvaćen u krađi kad je imao šesnaest godina. "Sad je osuđen na doživotni zatvor jer je ukrao pušku svog očuha. Taj očuh je pak prijetio kako će baš tom puškom ustrijeliti majku osuđenog." Očuh je iz tog postupka izašao bez ikakve kazne. Drugi čovjek će ostatak svog života provesti iza rešetaka jer je pokušao ukrasti kožnu jaknu u vrijednosti od 150 dolara. Turner smatra kako su te presude "groteskne i ne stoje u nikakvom odnosu s prekršajem".

Zapravo, i mnogi suci misle isto tako. Već zbog sitnice, ako je počinjena po treći put, zakon nalaže sucu da osudi optuženog na tako oštru zatvorsku kaznu kakva čak niti ne postoji u mnogim zemljama. U slučaju sina Judith Minor, sudac je na koncu rekao: "Ti nisi zavrijedio tu kaznu, ali su meni vezane ruke jer zapravo nemam nikakavu kontrolu nad presudom koju izričem." Judith kaže da je gotovo pala sa stolice kad je to čula: "Jedva sam ostala sjediti. Nisam mogla vjerovati svojim ušima."

"Suci često jednostavno ne mogu činiti ono što bi bila zapravo njihova zadaća: da presuđuju i da odrede kaznu primjerenu počinjenom djelu. Umjesto toga, podliježu tom zakonu koji ih prisiljava da zatvore počinitelja i bace ključ ćelije zauvijek", objašnjava Jennifer Turner.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zatvorima većinom Afroamerikanci

Osobito je značajno i da ovaj zakon prije svega pogađa tamnopute građane SAD-a. U prosjeku za čitavu Ameriku, 65% slučajeva takvih kazni doživotnog zatvora za neku sitnicu otpada na Afroamerikance, a u južnim saveznim državama poput Lousiane je to čak 91%. Rezultat je upravo sramotan za njenu domovinu, smatra Turner. "Jedva pet posto svjetskog stanovništva živi u SAD, ali kod nas je 20% od ukupnog broja zatvorenika u čitavom svijetu", otkriva.

Američki ministar pravosuđa Eric Holder je najavio reformu pravosuđa koja bi omogućila da se sitni prijestupnici osuđeni zbog posjedovanja narkotika puste na slobodu, ali 76-godišnja Judith i njen muž nisu sigurni da će doživjeti vidjeti Rickya opet na slobodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli članak pročitajte http://www.dw.de/do%C5%BEivotni-zatvor-zbog-komada-pizze/a-17259293. Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Pišite nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo