Najmoćnija država svijeta na korak do bankrota?

Trenutak nelikvidnosti SAD-a, 17. listopada, nadohvat je ruke, a kompromisa između demokrata i republikanaca, da bi se odblokirao rad savezne vlade, još uvijek nema.

16.10.2013.
13:18
VOYO logo

"Mislim da bi bio pokrenut niz nepredvidljivih lančanih reakcija na financijskim tržištima. Nitko ne zna što će biti ako u pitanje bude dovedena pouzdanost obveznica američke vlade", komentirao je za Glas AmerikeRick Newman, direktor financijskog sektora kompanije Yahoo.

Profesor sa Sveučilišta Yale Robert Schiller, jedan od trojice Amerikanaca koji su dobili Nobelovu nagradu za ekonomiju, ističe da su zatvaranje vlade i nivo nacionalnog duga više politička, a manje ekonomska pitanja i da je upravo zbog toga dogovor moguć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moj je osjećaj da svijest o kooperativnosti još uvijek postoji i da ćemo izbjeći kašnjenje u plaćanju obaveza", kazao je Schiller.

No, iako su u utorak najave s obje strane bile optimistične, do dogovora unutar republikanske stranke, čiji je dio članova blokirao rad savezne vlade zbog protivljenja Obamacareu, nije došlo. Naime, vodstvo republikanaca nije uspjelo uvjeriti konzervativne kolege (iz pokreta Tea party) da podrže kompromisni prijedlog koji bi bio upućen u Senat, u kojem demokrati imaju većinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki ministar financija Jack Lew upozorio je da će američka vlada bez odluke o novom, višem limitu nacionalnog duga ostati sa samo 30 milijardi dolara pri ruci. To znači da će, preko noći, ostati bez novca za mirovine, zdravstvenu zaštitu i mnoge druge unutarbudžetske obaveze, kao i bez novca za otkup državnih obveznica kada počnu pristizati na naplatu.

Podsjetimo, savezna Vlada SAD-a blokirana je prije 16 dana zbog neslaganja oko proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo