ORBAN U TIHOM RATU S WASHINGTONOM: /

SAD i EU pritišću Mađarsku da se odrekne plina iz Rusije, a u priču je upetljana i Hrvatska 

Image
Foto: AFP / PIXSELL

'Ne živimo na Marsu. Živimo u srednjoj Europi gdje smo uvijek izloženi pritiscima iz svih smjerova.

1.2.2019.
22:53
AFP / PIXSELL
VOYO logo

Nakon što je Washington zatražio od Budimpešte i mađarskog premijera Viktora Orbana da se suprotstavi kineskoj cyber-špijnaži te da stane na stranu Ukrajine u sporu s Rusijom, Amerikanci sada traže i da Mađarska diverzificira izvore iz kojih nabavlja energiju, konkretno prirodni plin koji isključivo kupuje od Rusije. Orban sve te zahtjeve odbija inzistirajući na tome da Mađarska ima pravo samostalno voditi svoju vanjsku politiku, a ne slušati naređenja iz Washingtona ili Bruxellesa.

Orban je već dulje vrijeme na udaru kritika Zapada zbog dobrih odnosa s Rusijom i ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Austrija, Hrvatska i SAD nisu ispunile svoj dio dogovora'

Bloomberg piše kako se od Mađarske traži da učini ustupak Washingtonu koji je zažmirio i prestao kritizirati Orbana zbog iskorjenjivanja liberalne demokracije koje provodi u svojoj zemlji. Odnos SAD i Mađarske sada se lomi na energetskom planu budući da je Rusija najveći dobavljač plina Mađarskoj, kao uostalom i većini zemalja u regiji. SAD traže od Mađarske i ostalih saveznica da nađu druge izvore nabave plina nastojeći smanjiti utjecaj Rusije u bivšim komunističkim zemljama Europe. Alternative koje se pritom nude su veliko, no još nerazvijeno plinsko polje u Rumunjskoj koje je u zajedničkom vlasništvu austrijskog OMV-a i američkog diva Exxon Mobile, dok bi drugi izvor trebao biti LNG terminal na otoku Krku u Hrvatskoj.

"Mađarska, čija se kućanstva griju ruskim plinom, svoj je dio tog dogovora ispunila izgradivši priključke potrebne za dovod plina iz Rumunjske i Hrvatske, ali naši saveznici u EU i NATO nisu ispunili svoj dio dogovora", kazao je u srijedu mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Američka vlada jedna je od najglasnijih u poticanju Mađarske na diverzifikaciju svojih izvora nabave plina. No, sada sve ovisi o našim prijateljima iz Austrije, Hrvatske i SAD, članicama EU i NATO. Do sada nitko od njih nije poduzeo nikakav korak koji je potreban kako bi nam pomogao u diverzifikaciji izvora nabave plina", dodao je šef mađarske diplomacije.

Image
VODIČ KROZ LNG: /

Podržava ga Washington, a Moskva mu nije sklona. Što donosi projekt u koji je Vlada uložila 100 milijuna eura

Image
VODIČ KROZ LNG: /

Podržava ga Washington, a Moskva mu nije sklona. Što donosi projekt u koji je Vlada uložila 100 milijuna eura

Image

Skloniji su 'Turskom toku' nego hrvatskom LNG terminalu

OMV je, naime, ovoga tjedna priopćio kako odustaje od davanja odobrenja za projekt proizvodnje prirodnog plina u Crnom moru navodeći kao razlog zabirnutost zbog regulatornog okvira u Rumunjskoj, na što je Szijjarto kazao kako to sada predstavlja "veliki problem". S druge strane, piše Bloomberg, iako je hrvatska vlada u srijedu odlučila uložiti 100 milijuna eura u plutajući terminal za ukapljeni plin, mađarski šef diplomacije ističe da bi nabava tog plina za njegovu zemlju bila preskupa.

To je, uostalom kazao i sâm Orban kada je početkom prosinca prošle godine došao u Zagreb na summit Srednjoeuropske inicijative. Tada je o plinu koji bi njegova zemlja nabavljala preko budućeg LNG terminala na Krku neuvijeno rekao: "Mjerodavna je cijena. Govorim potpuno otvoreno. Situacija je trenutačno takva da plin najjeftinije nabavljamo od Rusa, preko plinovoda."

Mađarska je, naime, sklonija ruskom Turskom toku, plinovodu od Rusije do Turske, čiji bi jedan krak novom rutom doveo plin do južne granice Mađarske, što Washingtonu nikako nije po volji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapad sumnjičavo gleda mađarsko okretanje k Istoku

Zapadni saveznici iz EU i NATO već su dulje vrijeme nezadovoljni odnosima s Mađarskom. Razlog tomu su već spomenuti izuzetno dobri odnosi Budimpešte i Moskve te Orbanove geste poput odluke da Rusiji povjeri posao proširenja svoje jedine nuklearne elektrane Paks, koaj se nalazi u mađarskom dijelu Baranje, blizu granice s Hrvatskom. Zapadu smetaju i česte posjete Putina Budimpešti dok nastoji izolirati Moskvu zbog podrške separatistima u istočnoj Ukrajini. U svemu tome EU i NATO vide znakove mađarskog okretanja prema Istoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, dok najavljuje još jedan Putinov posjet Mađarskoj, u drugoj polovici ove godine, šef mađarske diplomacije Szijjarto tvrdi da je Mađarska pouzdan saveznik NATO-a i da su odnosi Budimpešte i Moskve posve "transparentni".

"Ne živimo na Marsu. Živimo u srednjoj Europi gdje smo uvijek izloženi pritiscima iz svih smjerova. Naš je interes, koji proizlazi iz naše povijesti, da odnosi Istoka i Zapada budu normalni", dodao je Szijjarto.

Image
Foto: Profimedia

(L-R)US President Donald Trump and Prime Minister of of Hungary Viktor Orban stand during a family picture during the NATO (North Atlantic Treaty Organization) summit at the NATO headquarters, in Brussels, on May 25, 2017. (Photo by Danny GYS / POOL / AFP)

Szijjarto: Mi kažemo 'Mađarska na prvom mjestu'

Nakon što je godinama bio u svojevrsnoj američkoj izolaciji zbog svoje "nedemokratske"politike, Orbana je lani Trumpova administracija "pomilovala" davši mu do znanja da će surađivati s njime. Tim više što Orban i Trump dijele nacionalističke stavove i tvrdu antiimigrantsku politiku. No, SAD su sada ogorčene jer ne uspijevaju ishoditi ustupke od mađarskog premijera koji, k tomu, svojom politikom neprestano zaoštrava odnose s partnerima u EU i NATO.

U tom smislu, piše Bloomberg, energetsko pitanje nije jedini kamen spoticanja. Problematična je i obnova obrambenog sporazuma Mađarske i SAD koju Mađarska još nije potpisala. Szijjarto je najavio da će idućeg tjedna otputovati u SAD kako bi nastavio pregovore s američkom stranom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislim da politički odnosi SAD i Mađarske nikada nisu bili tako dobri", kazao je mađarski ministar vanjskih poslova te dodao: "Jedino što američki predsjednik kaže "Amerika na prvom mjestu" ("America First") dok mi kažemo "Mađarska na prvom mjestu"".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo