Tu bi ideju, smatra on, trebalo razmotriti kroz prizmu Brexita, ali i povećane migracije u Europu iz Afrike i Azije, prenosi Tanjug pozivajući se na mađarske medije.
I NATO i europska vojska i vojska Višegradske skupine
"NATO je, u sadašnjem formatu, sposoban jamčiti mir u Europi. Štoviše, jasno je da nam NATO treba i da moramo biti aktivni članovi tog saveza", kazao je Orban.
Ipak, kaže, nakon izlaska Velike Britanije trebalo bi ozbiljno razmotriti ideju stvaranja zajedničke vojske na teritoriju Europske unije. Ta bi vojska, po njemu, trebala biti "prava po sadržaju, a ne po formi" i u njoj bi se "zapovijedi izdavale jednim zajedničkim jezikom".
No, Orban je pritom iznio i kontroverznu ideju da četiri zemlje članice Višegradske skupine - Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka - formiraju svoju zajedničku vojsku koja ne bi bila konkurencija europskoj vojsci.
Ne podržava Trumpa, ali se divi njegovim stavovima
Orban, kojeme je zbog stavova i načina vladanja predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker nadjenuo nadimak Viktator, osvrnuo se i na američkog republikanskog kandidata Donalda Trumpa koji je Europi predložio novu sigurnosnu politiku kojom bi riješila krizu izazvanu nekontroliranim migrantskim valovima.
"Nisam Trumpov zagovornik i nikada nisam mislio da će od ponuđenih opcija on biti bolji kandidat za Europu i Mađarsku, ali slušao sam ga i moram reći da je iznio tri prijedloga za borbu protiv terorizma. Kao Europljanin teško da bih bolje od njega sažeo ono što Europi treba. A Europi treba mreža zajedničkih nacionalnih obaveštajnih agencija", kazao je mađarski premijer.
"Druga stvar, koju je rekao taj odvažni kandidat za američkog predsjednika jest da treba napustiti politiku 'izvoza demokracije'. Ni sam to ne bih preciznije formulirao", zaključio je Orban.