Joseph Ratzinger, odnosno papa Benedikt XVI. bio je prvi papa iz Njemačke nakon gotovo pola tisućljeća. Iako je oduševljenje njegovim izborom u rodnoj mu zemlji bilo veliko, ovaj konzervativni svećenik nije uživao pretjerane simpatije. Deset godina kasnije, povjerenje u Katoličku crkvu ozbiljno je poljuljano zbog navodnog zataškavanja više tisuća slučajeva pedofilije.
Za njemačko-britanskog redatelja Christopha Röhla ta dva događaja su usko povezana, pa tako u svom dokumentarcu "Branitelj vjere", koji se ovih dana počeo prikazivati u Njemačkoj, on zastupa tezu da je Ratzinger pridonio jačanju konzervativizma unutar Crkve, a time i zataškavanju seksualnog zlostavljanja djece i zaštiti počinitelja. Röhl smatra da je Katoličkoj crkvi na čelu s papom Benediktom XVI. najvažnije bilo očuvati vlastiti ugled pa makar i na račun žrtava, piše Deutsche Welle.
Podupiranje teze svjedočanstvima
U filmu se pojavljuju brojni suradnici bivšeg pape, pa tako i malteški nadbiskup Charles Scicluna, koji je ispričao kako Benedikt XVI. nije shvaćao "kako ljudi mogu biti u stanju izdati svećenstvo i sveti poziv". Takvim izjavama Röhl podupire svoju tezu o papinoj odgovornosti u zataškavanju. velikoj odgovornosti pape za zataškavanje slučajeva, poput onog Irkinje Marie Collins koju je svećenik više puta silovao kad je imala 13 godina.
"Navečer me je zloupotrebljavao – tjelesno, seksualno, a sljedećeg jutra mi je davao hostiju s istom onom rukom s kojom me zloupotrebljavao", navela je u filmu i dodala kako je nakon nekog vremena obavijestila nadležne u crkvi, koji nisu bili šokirani svećenikovim grijehom, koliko time što je "grešnom rukom dodirivao hostiju".
Vjernici ocijenili film pozitivnim?
Njemačka biskupska konferencija poručila je kako taj film "nije ozbiljan". Glasnogovornik Matthias Kopp je Röhlovu tezu nazvao "pogrešnom interpretacijom" te istaknuo kako je Benedikt XVI. uspostavio posebno kazneno vijeće pri Kongregaciji za zaštitu vjere i otpustio više od 380 svećenika koji su seksualno zlostavljali djecu i mlade te se susretao sa žrtvama.
"To se prešućuje i to ovaj film čini neozbiljnim", kritizirao je Kopp, dok osobni tajnik bivšeg pape, nadbiskup Georg Gänswein, žestoko osuđuje film: "To je svinjarija, debakl. Ne mogu to drugačije izraziti."
Röhl opovrgava optužbe i ističe kako je film dobio pozitivne kritike "prije svega kod katoličkih vjernika koji su ga vrlo zahvalno prihvatili". Istaknuo je da njegov film nije samo portret Josepha Ratzingera, nego i da otkriva strukture unutar Katoličke crkve koje su dovele do masovnog gubitka povjerenja. Smatra kako "Crkva ne bi doživjela štetu" da se nije odlučilo držati sve podalje od očiju javnosti. On svoj film vidi kao "doprinos konstruktivnoj debati" koja će, nada se, početi između crkvenih institucija i vjernika.