Kako pišu Novosti, Tomić, koji radi na naftnim poljima udaljenima od glavnog libijskog grada Tripolija 1200 kilometara, je otet kod naftne bušotine Messina u vlasništvu kompanije Arabian Gold Olive Company.
Bušotina se ne nalazi u zoni sukoba, pa se pretpostavlja da su otmicu izvršile lokalne kriminalne grupe, najverjojatnije kako bi tražili otkup, pišu Novosti. Potraga je započela odmah po prijavi nestanka.
Obilazio bušotine
Prema neslužbenim informacijama Novosti Tomić je najvjerojatnije otet dok je obilazio naftne bušotine. On je u Libiji posljednjih 20 godina i zaposlen je u njemačkoj kompaniji Ferrostaal koja se bavi održavanjem naftnih cijevi i postrojenja, a u ekipi je jedini Srbin. Navodno je dobio garancije da će biti siguran.
Prije pet godina firma je evakuirala radnike iz zona sukoba, a otmica se odigrala u mirnom dijelu zemlje, pa se pretpostavlja kako je izvršena da bi se tražio otkup.
Planirao je odmor
Tomićeva obitelj inače živi u selu Brasina kod Malog Zvornika. Prije tri tjedna je bio u Srbiji, a planirao se vratiti u srpnju kako bi sa suprugom i dvojicom maloljetnih sinova otišao na odmor.
Posljednji se s njim, dan prije otmice, čuo prijatelj koji također živi i radi u Libiji. O ovom su događaju Tomićevu obitelj obavijestili iz kompanije Ferrostaal.
Prijašnji slučajevi
Nije ovo prvi put da je srpski državljanin otet u Libiji. U studenom su oteti djelatnici srpskog veleposlanstva u Libiji Slađana Stanković i Jovica Stepić. Beograd je tvrdio kako su ubijeni 19. veljače prilikom američkih zračnih napada na uporište takozvane Islamske države.
Sredinom siječnja ove godine, nakon dedvet mjeseci zarobljeništva iz zatvora u Tripoliju je pušten Zoran Babić, nekad tjelohranitelj bivšeg srpskog premijera Zorana Đinđića. Babić je radio za jednu francusku kompaniju koja se bavi poslovima osiguranja diplomatskih i poslovnih misija.