Presuda bi mogla imati dalekosežne posljedice za poduzeća koja posluju u Europi, javlja AP. Presudom se ne zabranjuje prijenos podataka, već omogućuje nacionalnim vlastima da pregledavaju informacije koje se šalju u SAD. Odluka je to koja bi mogla zakomplicirati poslovanje kompanija.
Sud pravde: "Sporazum je nedostatan"
Slučaj je pokrenuo austrijski student Max Schrems pred irskim pravosuđem, gdje Facebook ima svoje europsko sjedište, nakon objava Edwarda Snowdena o programima prisluškivanja podataka što ih provodi NSA. Schrems se žalio da američki zakoni ne pružaju dovoljnu zaštitu privatnosti podataka što ih Facebook prebacuje na servere u SAD-u.
Irske vlasti u početku su odbile njegov prigovor i ukazale na 2000 sudskih odluka temeljenih na sporazumu Safe Harbour (sigurna luka) u kojima se navodi da je zaštita podataka odgovarajuća.
U utorak, Europski sud pravde presudio je da je sporazum o dijeljenju podataka nedostatan. Dogovorom nazvanim Safe Harbour, navode, omogućeno je američkim vlastima da se umiješaju bez posljedica.
Facebook bez komentara
Irsko pravosuđe morat će ponovno razmatrati Schremsovu tužbu. Po dovršetku istrage, vlasti će morati odlučiti hoće li prijenos podataka iz EU u SAD biti blokiran jer SAD ne pruža zadovoljavajuću razinu zaštite osobnih podataka.
Schrems rekao kako se nada da će presuda biti jedan korak prema pravoj online privatnosti.
Facebook nije imao komentar na presudu.