Albanska narkobanda Hellbanianz, iz istočnog dijela Londona, u Veliku Britaniju svake godine uvozi drogu vrijednu nekoliko milijuna funti. Poznati su po nasilju, na društvenim mrežama se hvale onime čime se bave i objavljuju fotografije novca koji zarađuju trgovinom droge, Ferrarije i zlatne Rolexe, isto to rade i u vlastitim glazbenim spotovima, a progurali su se i u sam vrh britanskog pet milijardi eura vrijednog tržišta droge.
Tri vodeće osobe u toj bandi su osuđene na ukupno 42 godine zatvora još 2016. godine, nakon policijske operacije u kojoj je pronađena droga vrijedna 6 milijuna funti i mitraljez. No zatvor nije utjecao na aktivnosti Hellbanianza.
Put prema vrhu s novim modelom prodaje droge
Novinar Guardiana uputio se u Gascoigne u kompleks zgrada koje su ovoj bandi dom, kako bi porazgovarao s njenim pripadnicima. Nekolicina muškaraca kojima je prišao i pitao ih jesu li pripadnici Hellbanianza odgovorili su mu: "Trebao bi se maknuti".
Hellbanianz je, naime, skupina uličnih dilera te operativa šire mafijaške skupine, albanskog organiziranog kriminala koji bi mogao u potpunosti preuzeti kontrolu nad kokainskim tržištem u Velikoj Britaniji. Britanska policija, pak, tvrdi kako se radi o skupini koja pripada najnižem rangu u hijerahiji albanske mafije.
Svoj put prema samo vrhu britanskog tržišta droge otvorili su sasvim novim modelom prodaje droge. Naime, međunarodni uvoznici kokaina radili su neovisno o dilerima i bandama, a cijena je varirala ovisno o čistoći kokaina - što je bio čišći, bio je skuplji. No Albanci su imali drugačiji pristup.
Narkobanda napravila inteligentnu stvar
Počeli su pregovarati direktno s kolumbijskim kartelima te su kokain, prema informacijama britanskih stručnjaka, od kartela nabavljali po cijeni od 4.000 do 5.500 funti po kilogramu, a njihovi suparnici mislili su da prolaze dobro kad su od nizozemskih dilera uzimali po cijeni od 22.500 funti za kilogram.
Hellbanianz je spustio cijenu kokaina i povećao mu čistoću, a Tony Saggers, bivši šef Nacionalne kriminalističke obavještajne službe Ujedinjenog Kraljevstva koji je proveo 30 godina analizirajući tijek globalnog narko tržišta, kazao je kako je narkobanda napravila inteligentnu stvar. "Rekli su imamo taj višak zarade s kojim manipulirati i dobar dio toga ćemo dati klijentima", tvrdi Saggers.
Zbog njihovog modela, smatra Saggers, promijenilo se korištenje, proizvodnja te financijska stranka trgovine kokainom koji u Velikoj Britanija ima najnižu cijenu od 1990., a čišći je nego što je bio u posljednjem desetljeću.
'Karizmatični su i znaju graditi održavati veze'
Da bi njihov model u potpunosti zaživio, Albanci su morali preuzeti i kontrolu nad europskim lukama, pa su tako počeli surađivati s najvećim talijanskim mafijaškim ogrankom "Ndrangheta" koji potječe iz Kalabrije s juga Italije i koji, kako se smatra, kontrolira trgovinu kokainom u Europi. Izvori tvrde kako talijanska mafija Albance u savezu smatraju jednakima.
Kokain do Hellbanianza, smatra se, dolazi iz dvije europske luke: one najprometnije Rotterdam, kroz koju godišnje prođe oko osam milijuna kontejnera od kojih mnogi stižu iz Kolumbije te Antwerp u Belgiji. U tim lukama radi oko 240 tisuća ljudi od kojih, kako tvrde policijski izvori, veliki dio radi za Ndranghetu i Hellbanianz.
Saggers tvrdi kako Albanci preko te dvije luke imaju direktan pristup i kontrolu nad kokainom. "Karizmatični su i znaju graditi i održavati veze, umjesto da stvaraju natjecateljsko okružje. Također, kad dolazite iz zemlje u kojoj buja konflikt i imate reputaciju nemilosrdnog kriminalca, karizma je ono što će vas zadržati u poslu", tvrdi Saggers ističući da u tim odnosima važnu ulogu ima albanski kod održavanja obećanja, ali i prava osvete.