Do preuzimanja nadzora došlo je nakon što je premijer Haider al-Abadi naložio vojsci da uspostavi mjere sigurnosti na ovom naftom bogatom području "u suradnji sa stanovništvom i pešmergama".
Kurdi odbili poništavanje referenduma
No kako prenosi agencija France Presse pozivajući se na dužnosnike pešmerga koji su htjeli ostati anonimni, u noći s nedjelje na ponedjeljak došlo je do razmjene artiljerijske vatre između iračkih i kurdskih snaga južno od grada Kirkuka.
Vodstvo iračkih Kurda odbacilo je ranije u nedjelju zahtjev iračke vlade da poništi rezultate referenduma o neovisnosti kao preduvjet za razgovore o rješenju krize.
Kurdski vođe održali su krizni sastanak u gradu Dokanu ranije u nedjelju i ponovno ponudili "da u miru riješe" krizu sa središnjom vladom u Bagdadu. Rekli su da odbacuju "vojne prijetnje" iračkih snaga protiv pešmerga i najavili da će braniti teritorij nastanjen Kurdima u slučaju da budu napadnuti.
Bagdad i pokrajinska vlada Masuda Barzanija na rubu su sukoba otkako su irački Kurdi 25. rujna održali referendum o neovisnosti Kurda na što su oštro odgovorile susjedne zemlje (Iran, Turska) strahujući da bi neovisnosti mogle težiti i kurdske manjine na njihovu tlu.
Napetosti između dviju strana vladaju u multietničkom gradu Kirkuku koji su pešmerge zauzeli 2014. godine kada su se iračke snage raspale pred munjevitim ratom koji je povela džihadistička skupina, tzv. Islamska država, koja je uspjela osvojiti velike dijelove Iraka i Sirije.
State Department zabrinut izvješćima o sukobima
Američki State Department objavio je u nedjelju kako pozorno prati razvoj događaja u području Kirkuka i da je "vrlo zabrinut" izvješćima o konfrontaciji snaga iračke vlade i kurdskih pešmerga.
"Pozorno pratimo situaciju u Kirkuku i vrlo smo zabrinuti izvješćima o sukobu", kazao je dužnosnik State Departmenta. "Angažirani smo kod svih strana u sukobu i radimo na smanjenju napetosti", dodao je.
Pentagon, američko ministarstvo obrane, pozvao je iračke i kurdske snage na "izbjegavanje akcija koje izazivaju napetost" i vrate se dijalogu kako bi riješili tenzije i razriješili međusobne razlike.
"Protivimo se nasilju bilo koje strane i pozivamo protiv destabilizirajućih akcija koje odvraćaju od borbe protiv ISIL-a i dalje potkopavaju iračku stabilnost", kazala je glasnogovornica Pentagona Laura Seal upitana za komentar objave iračke vlade da su njezine snage preuzele kontrolu nad "velikim područjima" oko Kirkuka bez sukoba s kurdskim pešmergama.
"Nastavljamo podupirati jedinstveni Irak"
Svjetske agencije prenijele su ranije tu iračku objavu, ali je France Presse od anonimnih dužnosnika pešmerga doznao da je navodno došlo i do razmjene topničke vatre između dviju strana.
"Nastavljamo podupirati jedinstveni Irak", kazala je glasnogovornica Pentagona. "Unatoč tome što je kurdistanska regionalna vlada donijela nesretnu odluku o održavanju referenduma o neovisnosti, dijalog ostaje najbolja opcija kako bi se uklonile postojeće tenzije i riješila dugotrajna pitanja, u skladu s iračkim ustavom".
Također je pozvala "sve aktere" u regiji da se usmjere na zajedničku prijetnju Islamske države i da se izbjegne podizanje tenzija unutar iračkog naroda te istaknula kako su Sjedinjene Države obučavale i naoružale i iračke i kurdske snage.