Projekt Google Books, pokrenut 2004. godine, sastoji se u stvaranju najveće digitalne biblioteke ikada viđene. Više od 20 milijuna djela već je skenirano.
Već 2005. tri američki autora Jim Bouton, Betty Miles i Joseph Goulden tužili su Google sudu kako bi osporili digitalizaciju jednog njihovog djela bez njihova pristanka.
Odbijeni prvi put u studenom 2013., njih su troje uložili priziv, a podupro ih je Američki sindikat autora (Authors Guild).
Google Books se predstavlja kao alat pretraživanja koji omogućuje pregled sadržaja milijuna knjiga. Google nudi tek izvatke djela korisnicima, ne cjelinu, i upućuje na linkove na kojima ih se može kupiti.
Digitalna kopija knjige ne krši autorska prava
Za Savezni prizivni sud u New Yorku, digitalna kopija knjige u svrhu istraživanja nudi informacije o knjigama, a ne djela zaštićena autorskim pravima, napisao je Pierre Leval, jedan od tri suca koji su donijeli odluku.
Autori su osporavali i činjenicu da Google stavlja digitalizirana djela na raspolaganje bibliotekama s kojima je sklopio sporazume.
"Sama mogućnost da biblioteke ne poštuju autorska prava ne čini Google suučesnikom u toj praksi", napisao je Leval.
Za sva tri suca Google Books otkriva primjereni dio sadržaja zaštićena autorskim pravima, u skladu s američkim zakonima o autorskim pravima.
Tvrtka iz Mountain Viewa u Kaliforniji zadovoljna je tom interpretacijom koja pokazuje da projekt "funkcionira kao katalog digitalnog doba".