Ako ste se dosad bojali da AstraZeneca uzrokuje krvne ugruške - sada više nemate razloga. Jer, to su cjepivo primili premijer, ministar zdravstva i predsjednik Sabora. I nikom ništa.
"Ako se nešto sutra budem zabunio u uvodnom govoru vi ćete znati da nešto nije u redu, da ima nekih posljedica. Ako bude sve kao inače – sve je u redu. Hvala vam na brizi", komentirao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Svojim primjerom žele vratiti povjerenje građana u cjepivo koje je nedavno suspendiralo 18 europskih država. I nisu jedini. Svoju dozu AstraZenece primili su Janez Janša, Borut Pahor, i Boris Johnson.
Britanski premijer Boris Johnson opisao je isvoje iskustvo: "Imao sam divnu medicinsku sestru Lili i ona mi je rekla: "Osjetit ćete ubod". Nisam osjetio baš ništa. Dobro je prošlo i bilo je brzo. Kada dobijete obavijest da je vaš red za cijepljenje, molim vas cijepite se."
"RELATED":4000930}
Europska Unija itekako je osjetila ubod kada je objavljeno da su karabinjeri upali u pogon AstraZenece u Rimu i tamo pronašli 29 milijuna doza. La Stampa je pisala da je cjepivo skriveno i namijenjeno Britaniji.
"Mislim da je za nedostatak cjepiva kriva AstraZeneca. Očekivali smo puno veće isporuke cjepiva, a nismo dobili ni četvrtinu dogovorenog", ističe Sandra Gallina, direktorica Europske komisije za zdravlje i sigurnost hrane.
Ali onda su danas iz AstraZenece poručili da cjepivo ne ide u London. 16 milijuna ide u Europsku Uniju, 13 milijuna u siromašne zemlje kroz program COVAX. Ipak, Europska Komisija je danas odlučila pojačati nadzor izvoza kako bi prisilila AstraZenecu da isporuči više cjepiva.
"Nekih 10 milijuna doza trebalo je otići iz Europske Unije u Veliku Britaniju, a nula doza je Velika Britanija isporučila EU. Uvodimo neke dodatne kriterije kako bismo osigurali da se unutar EU ne zaostaje u broju cijepljenih zbog ovog masovnog izvoza", kaže potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis.
Iako se nagađalo da bi se Johnson mogao zainatiti - i iz Britanije spriječiti izvoz sastojaka bez kojih je nemoguće proizvesti Pfizer - sada kaže da to ne bi bilo razumno.
"Ne mislim da bi blokada cjepiva, lijekova ili sastojaka cjepiva bila razumna. Mislim da je dugoročna šteta koju blokade mogu uzrokovati - velika", smatra britanski premijer Johnson.
Nakon tjedana netezanja oko cjepiva - večeras pomirljivi tonovi. Europska Komisija i britanska vlada odjednom kažu da rade zajedno, da žele win win situaciju za sve, pričaju o otvorenosti i suradnji. Pitanje dokad.