Slučaj osmero Hrvata koje se terete za navodnu trgovinu djecom, prebacuje se s Općinskog na Visoki sud po zahtjevu Republike Zambije, doznaje 24sata
Tu je odluku donijela sutkinja Visokog suda Yvonne Chembe koja je državi odobrila zahtjev da se slučaj sasluša na višem sudu.
Sutkinja Općinskog suda Jennifer Bwalya koja je vodila predmet pred nižim sudom zakazala je ročište za 1. ožujka, međutim sutkinja Visokog suda Yvonne Chembe odgodila je ročište za kasniji datum, ali nije odredila kojeg točno, a on će se dogovoriti s odvjetnicima.
Što će značiti ova odluka?
Naime, kako su odvjetnici objasnili za 24 sata zambijski sud može prebaciti nadležnost što znači da slučaj može prebaciti na Hrvatsku.
S druge strane, nadležnost se može prebaciti na DR Kongo, ali ono što još stvara problem je što nitko ne zna postoje li novi svjedoci, dokazi I dijelovi optužbe.
Prebacivanje slučaja na Visoki sud zatraženo je zbog velike pozornosti koju je privukao sam slučaj, kako u cijeloj zemlji, tako i na međunarodnoj razini, zbog čega se smatra da bi bilo prikladno da saslušanje bude pred Visokim sudom.
U izjavi o zahtjevu podnesenom Visokom sudu Ndola, Kombe Sakeni rekao je da je neizbježno da će zakoni Republike Hrvatske i DRC-a biti predmet razmatranja tijekom rasprave na suđenju.
Što s djecom?
"Dio dokaza u ovom predmetu dotiče se komunikacije upućene suverenoj državi, to jest DR Kongu, i moguće je da bi predmet mogao biti od međunarodnog interesa. Slučaj uključuje i četvero djece, na čiju će sudbinu utjecati ishod ovog predmeta", rekao je.
Sakeni je nadalje u zahtjevu upućenom Visokom sudu, naveo da će taj zahtjev, ako ga Visoki sud prihvati, biti za opću dobrobit stranaka i da neće nanijeti štetu optuženim osobama.
Osmero Hrvata i viša službenica Odjela za useljeništvo Gloria Sakulenga (36) koja je u kućnom pritvoru, izjasnili su se da nisu krivi za kazneno djelo koje im se nameće.
Hrvati se i dalje nalaze u zatvoru iako su ispunili sve uvjete za izlazak. Njihov odvjetnik, Kelvin Silwimba izrazio je zabrinutost zbog tempa kojim se odjel kreće, dodajući da je jamčevina određena za svakog pojedinca koji se suočava s kaznenim djelima, te da se uz jamčevinu mogu pustiti bez obzira na njihovu nacionalnost.
I dalje je nepoznato zašto osmero osuđenih nisu pušteni, te zašto je proces ovoliko dugotrajan ako su ispunili sve uvjete, platili jamčevinu te pronašli jamce koji trebaju za njih garantirati da neće pobjeći dok su na slobodi.
Ispunili su sve uvjete, a iako se još prošlog tjedna kad su to ispunili, očekivalo da će biti pušteni, to se nije dogodilo.