Da će se to dogoditi u Japanu, nitko ne bi mogao ni pomisliti. Ubojstvo bivšeg japanskog premijera Shinza Abea, šokiralo je cijeli svijet. Dva dana prije izbora, upucan je s dva metka u vrat dok je držao predizborni govor.
I to u zemlji gdje rijetki nose oružje, a pucnjave i ubojstva se ne događaju. I sada svi raspravljaju o tome kako će to zauvijek promijeniti Japan, kao što su brojni atentati u povijesti zauvijek promijenili tijek povijesti.
Tko zna što bi bilo da Gavrilo Princip nije ubio Franju Ferdinanda u Sarajevu ili da u Dallasu nije upucan JFK. Atentati na visoko pozicionirane političare u svijetu kao da su dio prošlosti, barem je tako bilo do prošlog petka.
Makar, na Balkanu su nam atentati u pamćenju i dalje svježi.
Usred bijela dana, dok je na pozornici držao predizborni govor u gradu Nara, bivši japanski premijer Shinzo Abe upucan je u vrat.
Yamagami krivio ga je za financijsku propast svoje majke - jedno vrijeme ga uhodio, a onda je kod kuće izradio improvizirani pištolj i pucao.
"Ovo je šokantno. Samo po sebi je izrazito uznemirujuće", rekao je američki državni tajnik, Antony Blinken.
Dobro kaže američki državni tajnik. Ono što se dogodilo u Japanu je zastrašujuće. Svijet je šokiran i užasnut barbarskim činom. Jer atentat na visokog dužnosnika odavno se ne pamti. Ne pamti se ni da se takvo nešto dogodilo u Japanu. Zemlji od 125 milijuna ljudi, u kojoj je prošle godine zabilježeno jedno ubojstvo vatrenim oružjem.
"Ovdje je neobično zato što je Japan dugo godina bio vrlo stabilan, koji načelno ima vrlo predvidljivu političku scenu zbog toga što je Abeova stranka stajala dobro i on je bio jako popularan", smatra povjesničar Tvrtko Jakovina.
"Svakako je šokantno i iznenađujuće. Ono što znamo je da je riječ o visoko motiviranom atentatoru koji je uspio u svom naumu. To su takozvani spavači koji imaju nekakav skriveni motiv", kaže novinar Jutarnjeg lista, Dušan Miljuš.
Atentat je ubojstvo ili pokušaj ubojstva neke poznate osobe iz javnog života. Nekoć su bili uobičajeni, pa se povijest prošlog stoljeća može ispričati kroz atentate. Godina je 1914., atentator je Gavrilo Princip, žrtva Franjo Ferdinand. Princip je ispalio dva hica i ubio prijestolonasljednika Austro-Ugarske Monarhije. S njime počinje Prvi Svjetski rat. Evo što je njegov rođak na stotu obljetnicu rekao za RTL.
"Gledajući s moje strane Gavrilo nije bio heroj, kukavica ni srpski nacionalista. Najviše ga je karakteriziralo želio i volio sve nacije, a ne samo da je bio kao Srbin", rekao je prije 8 godina Nikola Princip, rođak Gavrila Principa.
"1914. došlo je do otvaranja Prvog svjetskog rata. Ali atentat može zatvarati jedno razdoblje. Ubojstvo Nepalskog kralja prije nekoliko godina dovelo je do nestanka dinastije u Nepalu. Lokalno imaju ozbiljan upliv, a mogu imati i na nacionalnoj razini, baš kao što je to bilo s atentatom na Stjepana Radića koji je doveo do kraja jednog razdoblja u povijesti Kraljevine Jugoslavije", govori Jakovina.
Meci Puniše Račića promijenili su povijest, kao i oni Leea Harveya Oswalda. 60 godina prošlo je od njegova ubojstva u Teksasu. Je li ga ubila CIA, Kubanci ili mafija, teorija je bilo mnogo, a kasnije je zaključeno da je atentator djelovao sam. Zbog Kennedyja je i Tito imao problem kada je posjetio Ameriku 1971.
"Vodeći političari koji su Tita pratili, Gligorov, ministar financija, Tepavac, Mirjana Krstinić i Jovanka Broz imali su zadaću biti posljednja brana oko Tita da ga svojim tijelima zaštite jer je postojao strah: što ako dođe do atentata", objašnjava Jakovina.
Autor govora I have a dream i najutjecajniji borac za građanska prava crnaca u Memphisu podržavao je štrajk radnika kada ga je ubio snajperski metak. Nakon atentata na Kinga, Ameriku je zahvatio val rasnih nemira.
I dok su svjetski atentati pali u zaborav, na našim prostorima neki su u friškom sjećanju.
"Atentat na tadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića promijenio je tijek političke povijesti u Srbiji. Znamo tko su izvršitelji, oni su bili pripadnici tih specijalnih jedinica čija je zapravo zadaća bila da brinu o sigurnosti", kaže Miljuš.
Hrvatska se jako dobro sjeća ubojstva Ive Pukanića. Bomba je postavljena ispod njegova automobila na parkiralištu redakcije.
"Mislim da je to bila vrlo značajna poruka i medijima i da se zaustavi njega u daljnjem radu i otkrivanju nekih kriminalnih aktivnosti. Mi od tada još uvijek do danas nemamo naručitelja toga atentata", objašnjava Miljuš.
Puno prije svih bio je tu Julije Cezar. Grupa urotnika 23 puta izbola je rimskog diktatora. Zar i ti sine Brute, svom je ubojici rekao Cezar. Atentati izazivaju šok i mijenjaju povijest, a neke se atentate zaziva. Američki senator Lindsey Graham za Putina je javno rekao: netko u Rusiji treba se otarasiti tog tipa.