Francuski pokret "Žutih prsluka" u subotu se na ulicama pojavio četvrti tjedan zaredom, unatoč tomu što se odustalo od poreza koji su potaknuli nezadovoljstvo.
Tijekom prošlog vikenda uhićeno je 1723 osoba širom zemlje, a u pritvoru ih je ostalo još 1220. Demonstracije su se proširile i na druge francuske gradove i pretvorile u pobunu protiv vlasti. Situacija je eskalirala vrlo brzo.
U nedjelju je glasnogovornik francuskog predsjednika Emmanuela Macrona najavio kako će u ponedjeljak dati "važnu izjavu" pritom ne precizirajući sadržaj poruke.
- Nasilje ne prestaje: Francuski predsjednik najavio važnu izjavu; je li ovo kraj Macronove vladavine?
Što slijedi za francuskog predsjednika?
Emmanuel Macron na poziciju je došao kao onaj koji će dokazati kako francuska ekonomija može biti reformirana, no to se izjalovilo što se najslikovitije može vidjeti danas na ulicama Pariza, ali i diljem Francuske.
Kako je prenijelo francusko ministarstvo unutarnjih poslova, 264 ljudi je ozlijeđeno tijekom posljednjeg dana prosvjeda, među kojima je i 39 policijskih službenika. Naime, Macron je odustao od planova za povećanje poreza na gorivo, no unatoč tome prosvjedi su se svejedno održali i tako za sobom ostavili goleme štete.
Dan nakon žestokih sukoba: Nasilni prosvjedi razorili Pariz, štete su goleme
FOTO: (AP)
Iz tog razloga, Emmanuel Macron će se u ponedjeljak sastati s predstavnicima sindikata, udruga poslodavaca te lokalnih dužnosnika nakon tjedana nasilnih prosvjeda protiv visokih troškova života, izvijestio je u nedjelju izvor blizak Elizejskoj palači.
Po pisanju lista L'Opinion, svrha sastanka je njegovim sudionicima iznijeti mjere o kojima će predsjednik obavijestiti svoje sugrađane kasnije tijekom dana.
Ono što bi moglo biti pogubno za Macronovu vladavinu jest činjenica kako je izabran na temelju poprilično odvažne agende za koju i dalje vjeruje da je najbolji odgovor za poboljšanje ekonomije. Točnije, naziva to "receptom za oživljavanje ekonomije" putem rezanja poreza, a pošto je njegova politička kampanja stvorena upravo zbog promoviranja te agende, postavlja se pitanje koliko sad toga može promijeniti.
Logično, njegovi najljući protivnici stali su bok uz bok "Žutim prslucima", optužujući ga da je potaknuo nasilje. Pozivaju ga na radikalno mijenjanje smjera ili nove izbore što bi njegovu poziciju moglo još više oslabjeti.
U nedjelju ga je prozvao i gradonačelnik Bordeauxa Alain Juppe. Izjavio je kako smatra da francuski predsjednik Emmanuel Macron mora "konkretno odgovoriti na neka legitimna očekivanja", da mora održati "odlučan govor" upućen Francuzima, ali istodobno pokazati "razumijevanje i empatiju".
"Ovi neredi trebaju se prekinuti", tweetao je Jupee u nedjelju ujutro.
"Predsjednik republike treba progovoriti, i to vrlo uskoro. Francuskinjama i Francuzima mora uputiti odlučan govor", kazao je novinarima.
"Taj govor mora biti snažan i odlučan, no istodobno iz njega trebaju izvirati razumijevanje i empatija jer brojni zahtjevi 'žutih prsluka' zavređuju razmatranje", kazao je Juppe.
VEZANE VIJESTI:
- Naši novinari svjedočili incidentu u apokaliptičnom Parizu: Situacija postaje sve opasnija
- Štete u Parizu su još veće nego prošli vikend: U pritvoru širom zemlje 1.220 osoba!
- Ekipa RTL-a na ulicama apokalitičnog Pariza: 'Tretiraju nas kao stoku, naša Francuska nije ovakva'
- Hrvatica u Parizu o kaosima: 'Sklonili smo se u restoran, mislili smo da smo sigurni, ali...'
- Pariz čeka najžešće prosvjede 'žutih prsluka': Vlasti predviđaju potpuni kaos, zatvara se Eiffel i Louvre