Hrvatsko državno izaslanstvo jutros je položilo vijence kod Spomenika i grobnice žrtava poraća na groblju Dobrava kod Maribora, u sklopu obilježavanja 72. obljetnice Bleiburške tragedije. Izaslanstvo koje je vodio predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković nazočilo je molitvi i potom položilo vijenac kod spomenika na kojem piše "Mrtvima spomen - živima opomena / Pobijenima nakon 9.5.1945. / Maribor 1990."
"Dug je svih da se sjećaju žrtava i da se utvrdi istina"
Jandroković je rekao da se na tom groblju nalazi veliki broj žrtava i da je dug svih da ih se sjećaju i da se utvrdi istina. Jer, dodao je, bez istine nema ni stvarnog oprosta, a nacija koja ne pamti svoje tragedije, ona ih vrlo često i ponovi.
Prema napisu na ploči, u svibnju 1945. jugoslavenske oružane snage u Tezenskoj šumi kod Maribora pobile su između 15 i 20 tisuća pripadnika oružanih snaga nekadašnje NDH i civila, većinom hrvatske narodnosti, koji su zarobljeni pri pokušaju bjega u Austriju. Pokopani su bili u 3,5 km dugom protutenkovskom rovu, koji je bio iskopan kroz šumu između Drave i i ceste Celje - Maribor. Pri gradnji autoceste u travnju 1999. na dijelu nakadašnjeg protutenkovskog rova u dužini od 70 metara, iskopani su ostaci 1179 žrtava, koji su u srpnju 1999. položeni u kosturnicu na novom mariborskom groblju u Dobrovi.
U neposrednoj blizini kosturnice pokopanu prošlog listopada ostaci oko 800 žrtava Hude jame kod Laškog.
Galerija
Uhićenje zbog nacističkog pozdrava
Potom je svetu misu posvećenu žrtvama Bleiburške tragedije i hrvatskog Križnog puta u podne predvodio đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić. "Sad kad se istina, unatoč protivljenju, probija, pokušava se spriječiti našu molitvu za bezimene žrtve. Sve vas koji to teško podnosite, ponizno molim da nikakvim svojim postupkom na pomognete onima koji žele spriječiti otkrivanje istine o žrtvama. Molim vas da se ustegnete od bilo čega što bi moglo odvući pozornost od otkrivanja istine o žrtvama i zločinima totalitarnog komunističkog sustava", kazao je, pak, Hranić.
Na središnjoj komemoraciji pojavio se dojučerašnji član HDZ-a i kandidat na listi Brune Esih za Zagreb Zlatko Hasanbegović koji je na pitanje novinara što misli zašto ondje nije premijer za N1 odgovorio kako to pitanje treba postaviti Andreju Plenkoviću.
Prema podacima organizatora, na skupu se nalazi oko 15 tisuća ljudi koji su ondje stigli autobusima, 100 iz Hrvatske i 50 iz Europe.
Index je objavio kako je policija uhitila starijeg pripadnika komemoracije na Bleiburgu zbog ustaške kape te ga odvela u nepoznatom smjeru. Nešto prije toga ta je osoba za portal izjavila: "Zgrožen sam što su mediji prošle godine pisali da nije bilo ustaških obilježja. Sramota me što me mora čuvati austrijska policija, ali netko mi je pokušao skinuti kapu s glave prošle godine".
Dnevnik.hr piše kako je koruška policija priopćila da je muškarca uhitila zbog nacističkog pozdrava.
Esih Jandrokoviću okrenula leđa
Na središnjoj komemoraciji govorom se okupljenima ponovno obratio Gordan Jandroković. "Naša je odgovornost postaviti jasnu razliku između tragične prošlosti i mirnog i demokratskog poretka današnje Hrvatske. Nijedan zločin se ne smije prešutjeti. Na Bleiburgu je počinjena masivna likvidacija ljudima - bez suđenja. To je bila jedna od najdublje zakopanih tajni. Ako se želimo suočiti s prošlošću, to treba priznati i pokloniti se žrtvama", rekao je Jandroković.
Kako je Jandroković započeo s govorom, tako je Bruna Esih otišla s polja. Na pitanje o tome zašto odlazi, rekla je da "sluša svoju savjest".