Američka tvrtka Intuitive Machines objavile je nove fotografije svemirske letjelice Odisej koja je nakon punih 50 godina uspješno obavila prvo komercijalno slijetanje na Mjesec.
Fotografije su preuzete samo nekoliko sati prije nego što pada noć na južnom polu Mjeseca i isprazne se baterije lendera, piše Sky News.
"Fotografija je preuzeta iz landera 27. veljače i prikazuje Odisejev put slijetanja od 22. veljače i prvi kontakt s mjesečevom površinom", objavila je američka tvrtka koja stoji iza misije.
Vjeruju da će na temelju fotografije moći rekonstruirati slijetanje kako bi se razumjelo kako je Odisej, inače veličine telefonske govornice, završio na boku.
No, velika je nepoznanica i dalje mogu li baterije i elektronika preživjeti temperature koje padaju ispod -200 Celzijevih stupnjeva. "Nema hvalospjeva. Samo slavlje", poručio je suosnivač tvrtke Steve Altemus na konferenciji za novinare u Texasu.
Problemi sa slijetanjem
Prva fotografija nastala kada je Odi, kako mu tepaju, sletjeo na Mjesec, pokazuje da je barem jedna njegova nova razbijena, a kamenje i prašina su otpuhani zahvaljujući snazi raketnog motora.
Druga fotografija prikazuje letjelicu na boku s tamnim eliptičnim oblikom kratera udaljenog otprilike 500 metara. Znanstvenici vjeruju da bi taj krater mogao biti star dvije milijarde godina.
Telemetrijski podaci pokazuju da je Odisej isprva sletio uspravno pa se prevrnuo na blagoj padini. Trebale su mu otprilike dvije sekunde da se zaustavi u uvjetima niske lunarne gravitacije.
NASA je Intuitive Machinesu platila 118 milijuna američkih dolara kako bi odvela šest znanstvenih instrumenata na Mjesec te su svi poslali podatke unatoč položaju lendera. No, laserski navigacijski sustav koji je trebao poslužiti za slijetanje nije uspio izvršiti svoj zadatak. "To možemo popraviti sljedeći put", tvrdi Altemus.
Tvrtka se našla pod pritiskom da objasni zašto slijetanje nije bilo savršeno kada je puno jednostavnija letjelica Apollo uspješno sletjela šest puta u 60-im i 70-im godinama prošlog stoljeća.
NASA: 'Ovo je prvi korak prema povratku na Mjesec'
Usprkos tome, američka tvrtka Intuitive Machines i NASA dali su optimističnu procjenu dosadašnje misije. Iz NASA-e su poručili da je ova misija bila "prvi korak prema povratku na Mjesec" te da će iz nje proizaći dosta korisnog znanja.
Intuitive Machines planira drugu misiju kasnije ove godine koja će nositi bušilicu za traženje vode ispod površine Mjeseca. Također će imati "svemirski lijevak" koji će letjeti u duboko zasjenjene kratere u kojima bi, prema vjerovanjima znanstvenika, mogle biti velike količine leda.
Odisej je pretprošli tjedan proveo u svemiru putujući oko milijun kilometara putujući kroz prazninu prije nego što se smjestio u Mjesečevu orbitu. Slijetanje je bilo odgođeno za dva sata zbog problema s njegovim navigacijskim sustavom.
Nakon slijetanja, plan je da se iz leda prikuplja voda za piće i raketno gorivo. NASA to radi u sklopu programa Artemis koji nastoji uspostaviti bazu na Mjesecu što je preduvjet za buduće ljudske misije na Mars.
POGLEDAJTE VIDEO: Hrvatski astronom o slijetanju Odiseja na Mjesec i turističkim letovima: 'Na njemu ima mjesta za sve'