u siromaštvu /

Obitelj živi u Černobilu: 'Zračenje nas može polako ubiti, ali pobjegle smo od nečeg još goreg'

Image
Foto: Pixsell/YouTube

Maryna kaže da je razmišljala o mogućim rizicima zračenja, ali da je njezina obitelj bježala od nečeg opasnijeg

16.10.2018.
8:14
Pixsell/YouTube
VOYO logo

Prije četiri godine Maryna Kovalenko i njezine dvije kćeri Iryna i Olena spakirale su kofere i odselile kilometrima daleko da žive u selu samo 30 kilometara od Černobila, piše BBC.

Prije 32 godine, eksplodirao je nuklearni reaktor u Černobilu, a nuklearno gorivo je gorjelo deset dana izbacujući u atmosferu radioaktivne čestice koje su se, po nekim procjenama, raspršile na tri četvrtine površine Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je mjesto opustošeno zbog zračenja, obitelj Kovalenko ima nekoliko susjeda, uglavnom u 70-im ili 80-im godinama.

Kuću očajnički treba popraviti. Podovi su truli, a metalni radijatori puknuti - što stava veliki problem kada živite u mjestu gdje temperature zimi mogu pasti na -20 ° C .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imaju osnovne potrebe poput plina, struje i mobilnog signala pa mogu pristupiti internetu. Problem je i voda. Njihov jedini izvor je zagađena bušotina koja se povezuje s kućom preko jedne cijevi. Moraju kuhati svu svoju vodu prije nego je koriste. Uz to, imaju samo poljski zahod.

U selu ima i kuća u dobrom stanju, ali one su rijetkost i koštaju 3.500 dolara. Prazne kuće su najčešće rađene od drva, a prodaju se za manje od nekoliko stotina dolara.

No, obitelj Kovalenko ni to nije mogla priuštiti pa su joj vlasti ponudile smještaj u jednoj kući pod uvjetom da će se brinuti o jednom dementnom muškarcu. A kada je on umro, Maryna i njezine kćeri naslijedile su kuću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maryna kaže da je razmišljala o mogućim rizicima zračenja, ali da je njezina obitelj bježala od nečeg opasnijeg - rata.

"Zračenje nas može polako ubiti, ali nas ne puca ili bombardira. Bolje je živjeti sa zračenjem nego s ratom", rekla je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostatak njihove "obitelji" čine nekoliko kokoši, kunića, koza, čak nekoliko zamoraca i pas. Kada ne u školu, koja je udaljena pet kilometara hoda, sestre provode veći dio svog vremena pomažući majci u vrtu, uzgojem povrća i brinući se za životinje

Od države dobiju 183 dolara mjesečno i to im je jedini izvor prihoda. Da bi dodatno zaradili uzgajaju vlastitu hranu i od životinja dobivaju mlijeko i meso, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo